PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Związki zawodowe postulują odebranie firmie Lidl koncesji na handel w Polsce

Autor: PAP 21 lutego 2014 21:35

NSZZ "Solidarność" oczekuje od zarządu sieci handlowej Lidl rozpoczęcia rozmów o funkcjonowaniu związku w firmie. Jeśli firmie nie podoba się polskie prawo, niech wraca do siebie - mówił w piątek w Katowicach szef "S" Piotr Duda.

Solidarność zorganizowała tam pikietę przed jednym ze sklepów Lidla i akcję ulotkową w ramach kampanii prowadzonej od początku lutego. Władze związku wezwały wówczas swych członków i wszystkich klientów, by w tym miesiącu nie kupowali w sklepach Lidl, ponieważ władze sieci dyscyplinarnie zwolniły z pracy szefów związku w tej firmie. Sieć uważa, że zwolnienie było słuszne.
Patrycja Kamińska z Lidl Polska poinformowała, że firma na bieżąco analizuje sytuację w sklepach sieci. "Jak dotąd nie zauważyliśmy, by apel NSZZ +Solidarność+ do bojkotu sklepów Lidl wpłynął w jakikolwiek sposób na obroty sieci czy zainteresowanie klientów zakupami" - poinformowała w imieniu spółki.
Duda podczas pikiety zaapelował, by zarząd Lidla w Polsce opamiętał się. "Jeszcze jest czas na porozumienie, jeszcze jest czas na rozmowy, ale warunkiem jest to, aby związek zawodowy Solidarność, który powstał w Lidlu w 2013 r., nie był dyskryminowany, aby mógł swobodnie działać, swobodnie rozmawiać z pracownikami" - mówił przewodniczący Solidarności. Ostrzegł przed możliwą "wojną", na którą związek jest przygotowany.
"Jeśli słyszę, że zarząd Lidla ma swoje procedury w stosunku do pracowników Lidla, to powiem krótko: w naszym kraju są takie podstawy zatrudniania i funkcjonowania pracowników w zakładach pracy: kodeks pracy, ustawa o związkach zawodowych i zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jeżeli to się nie podoba zarządowi Lidla, niech idą, niech wyjeżdżają tam, skąd przyszli" - wskazał Duda.
Podkreślił, że zakładowa Solidarność np. nie mogła doprosić się informacji, "skąd wzięła się decyzja, jaki to reprezentant pracowników podpisał decyzję o tym, że w tej firmie nie będzie się tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych". Zaapelował również do ministra pracy, aby - "jeśli sytuacja nadal będzie szła w takim kierunku" - wszczął postępowanie zmierzające do odebrania firmie Lidl koncesji na handel w kraju.
Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz uznał, że w Niemczech, skąd pochodzi Lidl, "nikt nie ośmieliłby się zwalniać działaczy związkowych". "Dlaczego szefowie Lidla przestrzegają prawo w Niemczech, a Polskę traktują jak afrykańską kolonię? Mówiąc w skrócie (...): nie będzie Niemiec pluł nam w twarz; nie może być tak, że traktujecie nas Polaków, pracowników, związkowców, jak niewolników" - powiedział Kolorz.

 • b.prac 2014-02-25 16:48:04

  Zagraniczne sieci handlowe trzepią kasę na wszystkim na czym się da.Oprócz nieprzestrzegania prawa pracy też nie przestrzegają Kodksu Handlowego i przepisów HACCCP!!!. Wszystkie po kolej kupuja po niskich cenach od hurtowników i producentów towary najczęściej mrozone i zagraniczne np mięso duńskie i wprowadzają do handlu jako nasze ekologiczne, to samo z cytrusami itp. kupują duże ilości przy kożystnej okazji i magazynują a potem łaskę robią jak zrobią niby promocję. Czy przy obecnej trudności ze sprzedażą wieprzowiny na wschodni rynek staniała wieprzowina i wędliny nie a od producentów skupuja po zanizonych cenach wykozystujac i producentów i najwność klijentów!!!. Tak postepuja zagraniczne markety bijąc kasę, nie płacąć podatków i mająć polskich pracowników za niewolników a klientów za głupków którzy lecą na lep jak muchy!!!

 • b prac. marketu 2014-02-25 11:56:43

  Poruszone zostały dwie sprawy (istnienia związków zaw. w marketach i postawa liderów związków w zakładach) Wypowiem się w pierwzej- zw. zaw. są potrzebne w marketach poto aby nadzorować prawa pracownicze które są nagminnie łamane przez właścicieli sieci i prawdą jest, że u siebie np w Niemczech by sobie na takie zachowania nie pozwolili bo tam ustawa i postanowienia zawarte między pracodawcą a prac. są przestrzegane i respektowane od a-z. A unas taki właściciel zagraniczny może spbie pozwolić bo włądze kraju i sądownicze na to pozwalają!!!w imię tz bezrobocia. W niemczech tez jest bezrobocie ale prawo pracy jest przestrzegane!!! i tu jest problem. A czym innym jest postawa poiedynczych liderów zw. zaw. I dyskusja czy zarządy zw. zaw. winny być np. na zewnątrz zakładu jak jest na zachodzie ale to długa droga puki co należy wymuc na właścicielach marketów aby bezwarunkowo przestrzegali zapisów o zw. zawodowych i tyle!!!

 • Mario 2014-02-24 15:10:27

  Szanowni Państwo, Cytat z opisu powyżej: "Dlaczego szefowie Lidla przestrzegają prawo w Niemczech, a Polskę traktują jak afrykańską kolonię? Mówiąc w skrócie (...): nie będzie Niemiec pluł nam w twarz; nie może być tak, że traktujecie nas Polaków, pracowników, związkowców, jak niewolników" - powiedział Kolorz. Ten cytat jest bardzo wymowny i nic tu nie ma do rzeczy gdzie kupujemy i za ile, najważniejsze jest to aby nie pozwolić sobie narzucić uprawiania bezprawia stosowanego przez obcych. Kowalskiemu może jest obojętnie gdzie kupuje, ale nie powinno być obojętne kto i w jaki sposób nas wykorzystuje. Wszystkie sieci z obcym kapitałem w Polsce robią co chcą i nikogo się nie boją żadnych instytucji. Ktoś tych panów powinien nauczyć szacunku do przepisów i szanowania obywateli w kraju w którym są. A tak w ogóle - jak tak dalej będzie w naszym kraju, jak się dzieje, to będziemy tylko najemnikami we własnym kraju i nie będziemy mieli nic do powiedzenia. Wszystkie firmy i sieci z obcym kapitałem powinny albo płacić solidne podatki (a maja ulgi i uciekają od ich płacenia stosując różne kruczki) albo niech wracają skąd przyszli. Niemcy kupili np. Cukrownie za grosze, po to aby je zamknąć, a teraz sprzedają grunty po tych cukrowniach itp. itd. Wykolegują nas bez mydełka jak będziemy tak myśleć tak jak co niektórzy myślą i piszą. W Biedronce na 10 produktów 9 jest Polskich. A czy marchewka która urosła na Polskiej ziemi, którą uprawia np. Holender jest polska - niestety nie, ona jest Holenderska i on na niej kaskę trzepie sprzedając innym i to trzeba sobie uświadomić.

ZOBACZ WSZYSTKIE (9)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  18,99

 • Śr

  15,75

 • Min

  9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane