Związkowcy niezadowoleni z wysokości podwyżek w Amazonie

Autor: dlahandlu.pl 5 września 2017 11:31

Z końcem sierpnia zakończyły się spotkania z załogą na temat wyników przeglądu wynagrodzeń w Amazonie, na których poinformowano, że stawka podstawowa szeregowego pracownika Amazona wzrośnie od września o 1 zł  i wyniesie 16 zł. Wzrosło też stażowe: pracownicy z rocznym stażem otrzymają 17 zł, a z dwuletnim 18 zł. Podwyżki te przy pogorszeniu stabilności zatrudnienia oraz wzroście norm nie zadowalają jednak załogi - informuje OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon.

Amazon wprowadził w tym roku jednoroczne umowy o pracę zamiast umów na czas nieokreślony. Oznacza to, że większość zatrudnionych, zwłaszcza pracowników i pracownic agencji pracy Adecco i Randstad, ma małe szanse na stażowe czy na niektóre dodatki pozapłacowe. Szkolenia opłacane są przez Amazon dopiero po roku stażu, tymczasem przez agencje możesz pracować pół roku, potem 3 miesiące na okres próbny i dopiero później na rocznej umowie.

W ostatnim czasie wzrosły normy (cele minimalne) w przypadku niektórych zadań o 20-40 proc. Co zdaniem pracowników powoduje, że podwyżki nie równoważą wzrostu obciążenia pracą.

W maju 2017 r. związek Inicjatywa Pracownicza przeprowadził ankietę wśród pracowników na temat min. oczekiwanej wysokości podwyżek. Pismo z postulatem 30% podwyżki oraz innych dodatków zostało złożone pracodawcy. Amazon nie odniósł się do tych oczekiwań oraz zignorował organizacje związkowe w oficjalnym procesie ustalania podwyżek.

 - Jako przedstawiciele załogi nie zgadzamy się, by taka procedura, zupełnie oderwana od wypracowywanych przez nas zysków, określała wysokość naszych zarobków. Będziemy dążyli do dalszego wzrostu płac. Jako że działający głównie w magazynach we Wrocławiu, ale u tego samego pracodawcy, związek zawodowy „Solidarność” w dn. 1 września 2017 r. ogłosił, że jeżeli Amazon nie podniesie pensji o 30%, to związek wejdzie w spór zbiorowy, Inicjatywa Pracownicza zgadzając się z tym żądaniem zapowiada, że będzie popierać wszelkie inicjatywy dążące do poprawy warunków pracy - czytamy w oświadczeniu.

Pracownicy zamierzają manifestować swoje niezadowolenie 24 listopada 2017 r., który został wyznaczony na "Międzynarodowy Dzień Akcji" pod hasłem „Make Amazon Pay”, czyli „Amazon musi zapłacić”. Na ten dzień, czyli Czarny Piątek – dzień masowych wyprzedaży – zapowiedziana została min. blokada centrum dystrybucji Amazona w Berlinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane