Związkowcy podtrzymują swoje stanowisko - wszystkie niedziele wolne

Autor: PAP 24 października 2017 22:14

W kopalni soli w Wieliczce rozpoczęło się we wtorek po południu posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Obrady poprzedziła msza w kaplicy św. Kingi. W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił o potrzebie walki o wolne niedziele.

Obrady miały charakter wewnętrzny i roboczy, nie przewidziano w nich udziału mediów.

"Omawiane będą sprawy dotyczące wolnych niedziel, o czym w homilii mówił także abp Jędraszewski, sprawy dotyczące ochrony zdrowia - podkreślił Piotr Duda.

W homilii abp Jędraszewski zauważył, że przed laty wolne soboty były postulatem Solidarności bo nikt nie przypuszczał, że trzeba będzie walczyć o wolne niedziele.

Pytany o stanowisko związku dotyczące wolnych niedziel Piotr Duda powiedział, że "S" podtrzymuje stanowisko wyrażone na posiedzeniu Komisji Krajowej we Wrocławiu. "Dla nas nie ma żadnych kompromisów, dla nas wszystkie niedziele - bo taki jest projekt obywatelski - mają być wolne. Cały czas mówimy o tym, że to nie jest ograniczenie handlu w niedzielę, tylko ograniczenie zatrudnienia pracowników w niedzielę. To jest dla nas najważniejsze" - podkreślił. "Dzisiaj po dyskusji na Komisji Krajowej, albo przyjmiemy stanowisko albo będzie kontynuacja stanowiska tego stanowiska wyrażonego we Wrocławiu" - zapowiedział szef "S".

"Jeszcze raz powtórzę: jeżeli PiS mówi, że dwie niedziele to jest kompromis, to my mówimy: to jest kompromitacja PiS, i nie dyskutujemy. Jeżeli PiS pójdzie w innym kierunku, to już nie będzie projekt obywatelski, to już nie będzie nasz projekt. A nad dalszą taktyką działań zastanowimy się" - oświadczył Duda.

"Jesteśmy nie tylko po to, aby pomagać pracownikom w zakładach pracy, ale także by działać na forum krajowym i międzynarodowym".

Jako przykład wskazał działania "S" dotyczące pracowników delegowanych. "Tu kompletnie nie zgadzamy się z obecnym rządem, który kontynuuje linię PO i PSL. Po 27 latach nastał czas, aby w UE faktycznie za tę samą pracę, w tym samym miejscu, było takie samo wynagrodzenie" - zaznaczył.

"Wreszcie polscy przedsiębiorcy powinni zrozumieć jedno: dosyć konkurowania kosztami pracy, czas konkurować marżą, kosztami organizacyjnymi - mieli na to 27 lat, aby się dostosować do wymogów konkurencyjnych. Dlatego nie rozumiemy stanowiska rządu" - powiedział Duda.

"My jesteśmy zrzeszeni jako Solidarność w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. 17 listopada w Goeteborgu będzie szczyt społeczny UE, dotyczący właśnie filaru spraw socjalnych. I chcemy wspólnie z Komisją Europejską iść w kierunku społecznym, bo polityka liberalna nie sprawdziła się ani w UE, ani w naszym kraju. Od tego odchodzimy" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Adam 2017-10-25 09:11:08

  Związkowcy niech lepiej zabiorą się do pracy. Wystarczy zrobić obowiązkowe dla pracownika min. dwie niedziele wolne, a za pracującą płacić 100% podstawowej stawki z umowy.

 • powlucina 2017-10-25 00:24:37

  Najbardziej lubiłam pracować w niedzielę i chcę niedziele pracujące wszystkie.Jako kierowniczka biedry to był relaks dla mnie,nie musiałam stać przy garach i męczyć się z rozwrzeszczonymi bachorami a tu w sklepie a to kawusia chichy śmichy a to szampanik i czekoladka a szampan to nie jeden. luzik zupełny a w domu w niedziele to kochaś niech zapierdala a nie piękna lala.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,59

 • Śr

  0,29

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane