PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Związkowcy rozpoczęli w Łodzi protest przeciwko zwolnieniom w Tesco Polska

Autor: PAP 23 maja 2012 20:19

Wstrzymanie zwolnień w sieci Tesco Polska to główny postulat związkowców z "Sierpnia 80", którzy w 23 maja przed galerią handlową w centrum Łodzi przeprowadzili dwugodzinną akcję protestacyjno-informacyjną.

Kilkanaście osób w czerwonych kamizelkach "Sierpnia 80" przed wejściami do galerii handlowej, w której mieści się m.in. hipermarket Tesco, rozdawało ulotki z informacją o tym, że ta sieć handlowa rozpoczęła grupowe zwolnienia, w wyniku których w całej Polsce pracę ma stracić ok. 1000 osób. Zdaniem związkowców doprowadzi to do pogorszenia obsługi klientów. - Już teraz w Tesco pracuje za mało ludzi. Przekłada się to na jakość obsługi klientów. Duże kolejki, brak wyłożonego pełnego asortymentu na półkach. Co będzie się działo, gdy będzie jeszcze mniej pracowników? Kolejki będą jeszcze dłuższe - napisali związkowcy.

W ulotce rozdawanej klientom galerii związkowcy wyrażali również swój protest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego kobiet do 67 lat. Ich zdaniem "przerzucając każdego dnia tony towarów i pilnując tempa skanowania" kobiety zatrudnione w marketach nie są w stanie pracować tak długo. Związkowcy podkreślają, że sami pracodawcy nie są zainteresowani zatrudnianiem osób starszych. Dowodem na to ma być sytuacja w Tesco, gdzie w ramach rozpoczętych zwolnień grupowych pracę tracą osoby "już nie po 60., ale po 50. roku życia".

Akcja informacyjna przed galerią handlową w Łodzi była pierwszą z serii zaplanowanej przez "Sierpień 80". 24 maja związkowcy mają rozdawać ulotki ze swoim protestem we Wrocławiu, a w piątek w Opolu. - Będziemy również w innych miastach. Jeżeli w ten sposób nie uda się powstrzymać zwolnień, to nie wykluczamy zaostrzenia protestu i przekształcenia akcji informacyjnych w pikiety - powiedział rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" Patryk Kosela.

Dodał, że jeśli zwolnienia będą kontynuowane w czasie rozpoczynających się za kilkanaście dni mistrzostw Europy w piłce nożnej, to związek w czasie Euro również będzie protestował, ale "nie na stadionach, tylko pod marketami".

Zdaniem Michała Sikory z biura prasowego Tesco Polska rozpoczęte w Łodzi działania "Sierpnia 80" mają na celu umocnienie pozycji związku zawodowego. - W proteście podnosi się m.in. kwestię wieku emerytalnego. W ten sposób związkowcy wciągają nas w temat polityczny, którego częścią nie jesteśmy. Możemy rozmawiać jedynie o sprawach pracowniczych - powiedział Sikora.

 • Mała 2015-09-23 01:55:45

  Ja jestem za i dobrze że są takie akcje na pewno coś sie ruszy i damy rade w sile grupy

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,99

 • Śr

  4,03

 • Min

  2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane