Związkowcy z Europy spotkali się ws. Amazona. Polacy odkrywają dysproporcje w zarobkach

Autor: solidarnosc.org.pl 6 października 2015 12:22

Związkowcy z Europy spotkali się ws. Amazona. Polacy odkrywają dysproporcje w zarobkach Fot. marketingland.com

W Berlinie zakończyło się trzydniowe spotkanie organizowane przez niemiecki związek zawodowy Ver.di i Fundację Róży Luxemburg zatytułowane „Amazon – strategia dla dobrych miejsc pracy i układów zbiorowych”. Spotkanie zgromadziło łącznie ponad 100 przedstawicieli związków zawodowych z Niemiec, Polski i Hiszpanii.

Z uwagi na fakt, że Amazon jest bardzo dużym pracodawcom w Niemczech, ale i w Europie rozmawiano na temat modelu działania Amazona opartego na kontraktach krótkoterminowych. Umowy na czas określony oraz duża skala zatrudniania pracowników z firm zewnętrznych przekłada się jednocześnie na ucieczkę Amazona od rokowań zbiorowych. Uczestnicy prowadzili dyskusję nad rolą polityki w kwestiach zatrudnieniowych w Amazon, trudnych warunkach pracy oraz możliwościach strajkowych.

Uczestnicy dyskutowali nad strategią działania przeciwko stosowaniu umów agencyjnych i tymczasowych oraz wymieniano doświadczenia, w jaki sposób działać, aby tworzyć, jak najwięcej dobrych miejsc pracy. Poza tym przedstawiano przykłady kampanii z różnych centrów wysyłkowych i planowano wspólne działania.

- Gdy Amazon wchodził do Polski na korzystnych warunkach, lokując swoje centra w specjalnych strefach ekonomicznych, byliśmy przekonani, że w ten sam korzystny sposób potraktuje pracowników. Jednak cały czas przy okazji międzynarodowych spotkań odkrywamy kolejne dysproporcje dotyczące systemu wynagradzania. Chcemy, aby związki zawodowe z innych krajów lepiej poznały sytuację pracowników w Polsce. Trzykrotnie mniejsze zarobki, brak możliwości otrzymania akcji firmy przez pracowników szeregowych, brak trzynastej pensji, jak w niektórych lokacjach czy brak premii świątecznych nosi znamiona dyskryminacji względem innych krajów europejskich. Wspólnymi siłami będziemy dążyć do tego, aby pracownik polskiego Amazona otrzymywał zapłatę godną pełnionych obowiązków – powiedział na spotkaniu Grzegorz Cisoń, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Amazon Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • pan niewolnikow 2015-10-08 09:24:10

    zdziwieni?

    cieszyć się macie ponad tysiąc netto

    a za opóźnienia nie ma biczowania

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane