PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Związkowcy z Tesco Polska chcą 500 zł podwyżki

Autor: PAP 23 marca 2012 16:56

Związkowcy z Tesco Polska chcą 500 zł podwyżki

Związki zawodowe z Tesco Polska domagają się co najmniej 500 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika oraz zwiększenia zatrudnienia w sklepach przynajmniej o 20 proc. W tej sprawie chcą rozmawiać z zarządem w kwietniu.

Cztery związki zawodowe - Ogólnopolski Pracowniczy ZZ Konfederacja Pracy, ZZ Pracowników Handlu, NSZZ "Solidarność 80" oraz WZZ "Sierpień'80" poinformowały, że chcą jak najszybszego spotkania pracodawcy ze wszystkimi działającymi w Tesco Polska związkami zawodowymi.

"W związku z rozpoczętym nowym rokiem finansowym wnosimy o 25-proc. podwyżkę dla pracowników podstawowych, nie mniej niż 500 zł dla wszystkich w/w pracowników oraz kierowników i liderów" - napisano w związkowym komunikacie.

Informacje o piśmie do zarządu Tesco przekazała Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska, a jednocześnie kasjerka w jednym z hipermarketów. Jak wyjaśniła, apel związkowców o rozpoczęcie negocjacji wynika z wygaśnięcia tzw. pakietu antykryzysowego, który zwalniał pracodawców z konieczności corocznego ustalania podwyżek.

"Takie rozmowy prowadzone były w Tesco co roku, wyjątkiem był rok 2010 i 2011. Teraz chcemy wrócić do tego dobrego zwyczaju" - powiedziała szefowa Sierpnia'80.

Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco w Polsce w rozmowie z PAP stwierdził, że do Tesco nie dotarło żadne pismo od związkowców i nie może odnieść się do jego treści. Zapewnił jednak, że ze związkowcami firma spotyka się regularnie i wymienia informacje.

"Otrzymaliśmy np. pismo z NSZZ "Solidarność" z propozycją spotkania z przedstawicielami wszystkich organizacji związkowych działających w Tesco, co uczynimy w odpowiednim terminie" - dodał rzecznik. Poinformował też, że od lipca 2011 roku wynagrodzenie pracowników w sklepach wzrosło o 3 proc. i o dodatkowe 7 proc. w przypadku ok. 1/3 pracowników sklepów.

Elżbieta Fornalczyk powiedziała, że działające w sieci sklepów Tesco Polska związki zawodowe oczekują podwyżki płac o co najmniej 500 zł dla wszystkich pracowników z wyjątkiem wyższej kadry kierowniczej oraz zwiększenia zatrudnienia personelu sklepów o 20 proc. Pismo w tej sprawie podpisały cztery związki: OPZZ Konfederacja Pracy, ZZ Pracowników Handlu, NSZZ "Solidarność 80" oraz WZZ "Sierpień'80". Związek "Sierpień'80" zrzesza 600 osób i jest jednym z dwóch, oprócz "Solidarności", prowadzących działalność na terenie całego Tesco.

Związkowcy proponują spotkanie z kierownictwem Tesco 11 lub 13 kwietnia. Na odpowiedź oczekują przez siedem dni od daty otrzymania listu, który powinien być doręczony firmie w przyszłym tygodniu. Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" powiedział PAP, że zgodnie z przepisami, jeśli odpowiedzi nie będzie w terminie, związki mogą rozpocząć spór zbiorowy.

Grupa Tesco zatrudnia w Polsce ok. 30 tys. osób. W kwietniu 2011 zarząd Tesco Polska zapowiedział zwiększenie liczby otwieranych nowych sklepów z 42 do 87. Obecnie sieć liczy 420 placówek. W kończącym się w lutym 2011 roku finansowym obroty spółki wyniosły 11,5 mld zł, o 9,1 proc. więcej niż w poprzednim roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jaca 2012-04-06 13:17:01

  Popieram liderów związkowych Tesco - niech wywalczą nawet 1000 zet na łebka - zawsze to jakieś osłabienie mojej konkurencji

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,39

 • Śr

  1,67

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane