Zyski Emperii rosną przez wyższe marże i efekt skali

Autor: PAP 15 listopada 2010 19:53

Zyski Emperii rosną przez wyższe marże i efekt skali

Zysk netto Emperii Holding przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w trzecim kwartale 26,89 mln zł. - Przychody ze sprzedaży w III kwartale bieżącego roku w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrosły o prawie 10 proc. Jednocześnie uległa dalszemu podwyższeniu marża, a co się z tym wiąże rentowność Grupy Kapitałowej mierzona na każdym poziomie (począwszy od rentowności EBITDA a skończywszy na rentowności netto) - napisano w raporcie.

Zysk operacyjny spółki wyniósł w III kwartale 38,72 mln zł wobec konsensusu 37,4 mln zł. Przychody grupy wyniosły 1.552,7 mln zł i były 9,7 proc. wyższe od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 1.520 mln zł.
Po trzech kwartałach 2010 roku Emperia ma 59,32 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 85,77 mln zł EBIT, 136,85 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 4,38 mld zł. W analogicznym okresie 2009 roku grupa miała 52,2 mln zł zysku netto, 86,42 mln zł zysku operacyjnego, 133,55 mln zł EBITDA i 4,1 mld zł przychodów.

- Można wskazać dwa istotne powody, które przyczyniły się do podwyższenia rentowności. Pierwszy z nich związany jest z wystąpieniem efektu skali w dystrybucji. Po zakończonym procesie inwestycji w nowe centra dystrybucji, aktualnie spółka Tradis posiada duży potencjał zwiększenia sprzedaży bez dalszych inwestycji w powierzchnie magazynowe, co przekłada się na rozkładanie kosztów stałych na coraz większy wolumen sprzedawanego towaru. Drugim z tych powodów jest wzrost marży handlowej, który jest następstwem lepszego zarządzania polityką asortymentową (zarówno w dystrybucji jak i w detalu). Grupa wdraża aktualnie nowe rozwiązania informatyczne wspierające ten proces i w najbliższych miesiącach należy się spodziewać dalszej poprawy marży.
Proces optymalizacji asortymentu nie tylko wpływa na wysokość realizowanej marży, ale także i to w bardzo istotnym stopniu na poziom rotacji zapasów. Jednym z elementów polityki asortymentowej jest ograniczenie ilość SKU, czyli wyeliminowanie niektórych towarów, które nie osiągają wymagalnego poziomu sprzedaży i zyskowności. Na poziom zapasu wpłynął także rozpoczęty proces wdrażania nowego systemu informatycznego do zamawiania towarów oraz optymalizacji poziomu zapasu. W związku z powyższym zarząd prognozuje, że wskaźnik rotacji
zapasów ulegnie dalszej poprawie w kolejnych okresach - napisano w komunikacie.

Opublikowana we wrześniu prognoza zakłada wypracowanie w 2010 r. 89 mln zł zysku netto, 211 mln zł EBITDA i 6 mld zł przychodów. Zarząd podtrzymuje te prognozy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,45

  • Śr

    4,04

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9701

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane