Zakaz handlu w niedziele będzie egzekwowany? Brakuje pieniędzy na kontrole PIP

Autor: tvn24bis.pl 14 stycznia 2018 11:26

Zakaz handlu w niedziele będzie egzekwowany? Brakuje pieniędzy na kontrole PIP Fot. Shutterstock.com

Wejście w życie ograniczeń handlu w niedziele coraz bliżej. Okazuje się, że mogą być kłopoty z egzekucją nowych przepisów, ponieważ brakuje pieniędzy na nowe etaty oraz podwyżki dla pracowników Państwowej Inspekcji Pracy – informuje portal tvn24bis.pl.

Od 1 marca w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

Portal tvn24bis.pl zwraca uwagę, że nowe przepisy sprawią, że inspektorzy pracy będą mieli więcej obowiązków (prawo ograniczające handel w niedziele nie jest zresztą jedynym, które nakłada na PIP nowe obowiązki). I tu pojawia się problem – przede wszystkim z pieniędzmi, których nie ma nowe etaty i podwyżki dla inspektorów.  

Państwowa Inspekcja Pracy już w poprzednich latach narzekała na brak pieniędzy na nowe etaty i podwyżki dla już pracujących tam osób. Jak przypomina tvn24bis.pl, PIP na koniec 2016 r. zatrudniał ok. 2,7 tys. osób - z tego tylko ok. 1,6 tys. pracowało jako inspektorzy. A w 2016 r. zostało przeprowadzonych aż 82,5 tys. kontroli.

Państwowa Inspekcja Pracy w trakcie prac nad budżetem państwa na 2018 r. wnioskowała o zwiększenie środków na jej działanie o 24 mln zł. Zawarty w tym był także wzrost funduszu wynagrodzeń o 8 proc. (po połowie na podwyżki i na nowe etaty). Ostatecznie udało się wywalczyć jedynie 978 tys. zł.

W całym 2018 r. zaplanowano ok. 72 tys. Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. 

Więcej na tvn24bis.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    4,77

  • Min

    3,31

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane