Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

C&W: Najwyższe stawki za powierzchnie handlowe wynoszą nawet 75-80 euro/mkw.C&W - 3 października 2011 17:33


Najwyższe czynsze za powierzchnie handlowe wynoszą nawet 75-80 EUR/mkw./miesiąc za lokal o wielkości 100-150 mkw. Optymizmem napawa fakt, że centra handlowe oddane do użytku w latach 2009-2010 rejestrują powolny wzrost obrotów i liczby odwiedzających. Spada ilość pustostanów. Jednak wśród nowo budowanych centrów handlowych obiekty wynajęte w 100% w dniu otwarcia należą do rzadkości - czytam w najnowszym raporcie Cushman & Wakefield.

Najemcy, mimo że najgorszy dla nich okres minął, analizują szczegółowo warunki umów dla proponowanych lokalizacji oraz wydłużają procesy decyzyjne. Większość sieci spożywczych ograniczyła swoją ekspansję. Można się spodziewać dalszej konsolidacji i przejęć w sektorze, co osłabi pozycję deweloperów zmuszonych dostosować warunki najmu do wymagań rozwijających się podmiotów.

Na koniec drugiego kwartału 2011 r. w Polsce działało 378 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu brutto (GLA) blisko 7,4 mln mkw. Systematycznie zwiększa się udział miast średniej wielkości i małych w całkowitych zasobach centrów handlowych - na koniec pierwszego półrocza 2011 r. wynosił aż 44,2%. W czerwcu 2010 r. było to 40,7%. Przeważająca liczba centrów handlowych oddanych do użytku w tym roku była zlokalizowana w mniejszych ośrodkach miejskich, w tym również obiekty największe, takie jak Galeria Słoneczna w Radomiu i Turawa Park w Opolu. W analizowanym okresie ukończono również Galerię Twierdza w Zamościu, Galerię Leszno i Tesco Gołąbkowice w Nowym Sączu. Łączna powierzchnia centrów handlowych oddanych do użytku w pierwszej połowie roku wynosi blisko 200.000 mkw. GLA.