Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

IKEA w Polsce miała sprzedaż na poziomie 2 mld zł. Poprawa o 9 proc. rdr.dlahandlu.pl - 28 stycznia 2014 13:39


Grupa IKEA ujawniła, że w 2013 roku dochód netto firmy wzrósł o 3,1 proc. do 3,3 miliarda euro. Grupa zwiększyła przy tym swój udział rynkowy prawie we wszystkich krajach, w których działa. W Polsce wartość sprzedaży wzrosła o 9% proc. w porównaniu do roku finansowego 2012 i wyniosła ponad 2 miliardy złotych. Na całym świecie sklepy IKEA odwiedziły 684 miliony klientów.

„Nastroje konsumenckie, a co za tym idzie poziom wydatków, uległy poprawie w wielu krajach. Mimo że sytuacja gospodarcza na wielu rynkach nadal jest trudna, widać oznaki ożywienia" - powiedział Peter Agnefjäll, prezes Grupy IKEA. „Ważne rynki, takie jak Stany Zjednoczone czy Europa, odzyskują wigor. Pozytywny trend dotyczy także borykających się z poważniejszymi problemami gospodarczymi krajów na południu Europy" - dodał Peter Agnefjäll.
Wartość sprzedaży w Grupie IKEA wzrosła o 3,1% w porównaniu do ubiegłego roku finansowego firmy i osiągnęła poziom 27,9 miliarda euro. Razem z dochodami z wynajmu powierzchni w należących do Grupy centrach handlowych, całościowy przychód wyniósł 28,5 miliarda euro (wzrost o 3,2%). Polska jest trzecim najbardziej dynamicznie rosnącym rynkiem, po Chinach i Rosji.
„Ostatni rok był dla IKEA w Polsce bardzo dobry. Uzyskując 9% wzrost sprzedaży względem ubiegłego roku, po raz kolejny znaleźliśmy się w czołówce najszybciej rosnących krajów w Grupie IKEA" - powiedziała Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce. „Odwiedziło nas 20 mln klientów - dodała Evelyn Higler. Długofalowym celem Grupy IKEA jest stały wzrost wartości sprzedaży pozwalający uzyskać poziom 50 miliardów euro w 2020 roku. Kluczowe w osiągnięciu tego celu są duże rynki wschodzące. W roku finansowym 2013 Grupa IKEA otworzyła dwa nowe sklepy w Chinach.
IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów. Inter IKEA Centre Group Poland zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.