Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Rząd przyjął projekt zmian przepisów podatkowychwyborcza.biz - 19 marca 2014 12:07


Dość wyprowadzania dochodów do fikcyjnych spółek zakładanych za granicą. We wtorek rząd przyjął projekt zmian przepisów podatkowych, które mają zapobiegać nadużyciom - informuje wyborcza.biz.

Chodzi o to, by polskie firmy płaciły u nas podatek dochodowy także od kontrolowanych przez siebie spółek zagranicznych (tzw. Controlled Foreign Corporation - CFC), działających nie tylko w rajach podatkowych, ale też krajach stosujących korzystniejsze podatki niż Polska. Dochód taki byłby objęty normalną stawką podatkową - 19 proc. - czytamy w wyborczej.biz.

W uproszczeniu opodatkowaniu w Polsce miałyby podlegać dochody np.: + spółek mających siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (czyli w rajach podatkowych) oraz takich, z którymi nie mamy zawartych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i wymianie informacji podatkowych; + zagranicznych spółek, w których np.: podatnik ma udział kapitałowy lub prawa głosu w wysokości co najmniej 25 proc. oraz co najmniej 50 proc. przychodów tych spółek pochodzi z dywidend, dochodów w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji) itp. 

Nowe przepisy powinny zapobiegać takim działaniom, jakie stosowała na przykład firma LPP. Ten potentat na polskim rynku odzieżowym przeniósł za granicę, do kontrolowanych przez siebie spółek na Cyprze i w Emiratach Arabskich, prawa do znaków towarowych Reserved, House, Sinsay i Mohito, aby obniżyć podatki. Wywołało to w Polsce nawoływania do bojkotu sklepów firmy LPP. Firma tłumaczyła, że działa legalnie - podaje wyborcza.biz.