Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Na obniżce intechange zyskają sprzedawcy - nie klienciwyborcza.biz - 25 marca 2014 09:33


Banki będą rekompensować sobie straty powstałe w wyniku obniżenia stawki interchange m.in. rozwijaniem nowych technologii i większą transakcyjnością. Jak zareagują sprzedawcy? Czy obniżą ceny w związku z niższymi prowizjami? - pisze Piotr Waś z Ingenico na łamach portalu wyborcza.biz.

Niektórzy eksperci wskazują, że przynajmniej na wstępnym etapie to oni będą głównym beneficjentem niższej stawki IF. Nie obniżając cen produktów, zanotują wzrost przychodów z tytułu mniejszych prowizji.W przypadku sieci handlowych teza o rozszerzeniu akceptacji z pewnością znajdzie potwierdzenie, gdyż tylko kwestią czasu jest wprowadzenie płatności kartowych przez Biedronkę. Nie ulega wątpliwości, że zapisana w ustawie stawka interchange fee na poziomie 0,5 proc. da tej sieci silny impuls do poszukiwania alternatywy dla drogiej w obsłudze gotówki. Będzie to ważne wydarzenie dla rynku i z pewnością przełamie barierę w myśleniu o transakcjach elektronicznych.

W dalszej perspektywie można zakładać, że z niektórych punktów handlowo-usługowych znikną tekturki z napisami "płatność kartą od 10 zł". Również część punktów, które do tej pory konsekwentnie odmawiały płatności kartami, z pewnością zmieni zdanie. Nie będzie to jednak, przynajmniej na początku, masowa adaptacja. Nic nie wskazuje także na to, aby konsumenci zauważyli istotne oszczędności w swoich portfelach. Czy zatem zyskają tylko duzi sprzedawcy?Kluczowy efekt zmian będzie zapewne widoczny po stronie sprzedawców, którzy - nawet jeśli nie zdecydują się na odczuwalne dla konsumentów obniżki cen - będą wykazywać większą skłonność do akceptacji płatności kartowych, co wpłynie korzystnie na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.