Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Nadchodzą dobre czasy dla deweloperów nieruchomości handlowychpropertynews.pl - 11 kwietnia 2014 17:56


Pomimo stale rosnącego wskaźnika nasycenia powierzchnią handlową, na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wciąż pojawiają się nowe okazje. Jak ocenia w rozmowie z Propertynews.pl Jan Mroczka, prezes Rank Progress, najbliższe 20 lat będzie okresem dynamicznego rozwoju dla deweloperów handlowych.

Obecnie średnie nasycenie powierzchnią handlową w Polsce jest o ok. 15 proc. niższe niż wynosi średnia europejska. Do nasycenia, z jakim mamy do czynienia w wysoko rozwiniętych krajach takich jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy, brakuje nam co najmniej kilkadziesiąt procent - tłumaczy Jan Mroczka.

Jak dodaje, optymizm związany z dalszym rozwojem branży pochodzi także z innych źródeł. Chodzi tu m.in. o aktywność najemców, która co roku staje się coraz większa. Ważnym elementem jest również rosnące zainteresowanie zagranicznych marek handlowych.

- Co roku wchodzą do Polski nowe światowe marki, które planują u nas ekspansję, widząc potencjał naszej gospodarki - dodaje prezes Rank Progress.

Korzystną sytuację na polskim rynku chce wykorzystać m.in. Rank Progress. Obecna strategia spółki zakłada realizację inwestycji szczególnie w małych i średnich miejscowościach (przeczytaj więcej na temat najbliższych planów firmy).

Jak zaznacza prezes Rank Progress, spółka nie odchodzi od planów dywersyfikacji działalności, związanych z segmentem utylizacji odpadów. Trudno oczekiwać jednak, że w najbliższym czasie pojawią się tu sprzyjające warunki do inwestycji. - Na razie problemem są nieprecyzyjne przepisy oraz powolne procedury administracyjne. Jest to dla nas jednak działalność poboczna, którą realizujemy jako inwestor poprzez specjalnie powołaną spółkę, która na zasadach joint venture współpracuje z kanadyjską firmą technologiczną WtEC - dodaje Jan Mroczka.