Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

W Warszawie jest miejsce nawet na 17 nowych centrów handlowychgazeta.pl - 23 kwietnia 2014 12:27


Warszawski rynek handlowy jest daleki od nasycenia. W stolicy może powstać jeszcze 17 centrów handlowych: siedem małych, sześć średnich i cztery duże - to konkluzja analizy wykonanej na zlecenie ratusza - czytamy w serwisie.pl.

Analizę przeprowadzono na podstawie 26 wniosków o zmianę studium zagospodarowania miasta, tak by dopuścić w nim tzw. wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, w skrócie zwane WOH. Wnioski składali inwestorzy lub właściciele gruntów.

Raport przygotowała firma Aecom. Zaczęła od diagnozy stanu obecnego. Wynika z niej, że w granicach Warszawy jest 58 WOH o łącznej powierzchni 1,457 mln m kw. Kolejnych 300 tys. m kw. jest w 12 WOH w sąsiadujących z Warszawą miejscowościach takich jak Piaseczno czy Łomianki.

Analitycy przeliczyli, że na tysiąc mieszkańców stolicy przypada 847 m kw. wielkopowierzchniowego handlu (pod uwagę brali także m.in. specjalistyczne sklepy z meblami czy materiałami budowlanymi). Powołując się na ekspertów m.in. z firmy CBRE, analitycy z Aecomu przyjęli, że "graniczny poziom nasycenia rynku handlowego nowoczesnymi powierzchniami sprzedażowymi w centrach handlowych" to 750 m kw. na tysiąc mieszkańców.

Ale to nie znaczy, że w Warszawie nie ma już miejsca na nowe centra handlowe. Bo zdaniem analityków trzeba brać pod uwagę całą aglomerację - a na każdy tysiąc mieszkańców Warszawy i wianuszka okolicznych gmin przypada tylko 673,5 m kw.

To inne dane niż te, które podają analitycy np. z firmy JLL. Według nich w aglomeracji warszawskiej jest tylko około 1,6 mln m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego tylko 1,1 mln m kw. znajduje się w 36 centrach handlowych. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców wychodzi ok. 432 m kw. - daleko od "granicznego nasycenia" - czytamy w gazeta.pl.

Analitycy, weryfikując 26 wniosków o WOH, badali m.in. istniejący i planowany dojazd, obsługę transportem zbiorowym i indywidualnym oraz istniejącą sieć handlową. I zarekomendowali wprowadzenie do studium zmian dopuszczających WOH w dziewięciu dzielnicach, w 19 miejscach.