Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

GUS: W kwietniu niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowychGUS/dlahandlu.pl - 15 maja 2014 09:42


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2014 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 2,8 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,5 proc.).

W kwietniu br. odnotowano spadek cen żywności (o 0,5 proc. wobec 0,4 proc. w marcu br.).
Najbardziej potaniał cukier (o 7,8 proc.). Mniej niż przed miesiącem płacono za mąkę pszenną (o 2,4 proc.), warzywa (o 1,7 proc.), oleje i tłuszcze (o 1,2 proc.) oraz ryż (o 0,7 proc.).

W kwietniu br. niższe były ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,3 proc., w tym jaj - o 0,9 proc., mleka - o 0,8 proc., serów i twarogów - o 0,2 proc., przy nieznacznym wzroście cen jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych - o 0,1 proc.).

Tańsze niż w marcu br. było także mięso (przeciętnie o 0,2 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,6 proc., wędliny - o 0,2 proc., mięso wołowe - o 0,1 proc., przy wzroście cen mięsa wieprzowego - o 1,0 proc. i cielęcego - o 0,1 proc.). W kwietniu br. ceny pieczywa oraz ryb i owoców morza pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Droższe niż w marcu br. były natomiast owoce (o 0,7 proc.), a także makarony i produkty makaronowe (o 0,4 proc.). W kwietniu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,3 proc. Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,9 proc.), kawy (o 0,7 proc.), soków owocowych (o 0,4 proc.).

Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za soki warzywne i owocowo-warzywne, kakao i czekoladę w proszku (po 0,9 proc.) oraz herbatę (o 0,4 proc.).
Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,5 proc., a za napoje alkoholowe o 0,2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.