Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Sklepy internetowe nie wykorzystują w pełni potencjału środków promocji i marketinguSociomantic Labs - 22 maja 2014 09:33


Sklepy internetowe coraz śmielej korzystają z pozycjonowania, działań marketingowych w wyszukiwarkach czy też kampanii banerowych. Jednak nie unikają przy tym błędów, przez które zainwestowane środki nie przynoszą spodziewanych efektów. Duża część firm sprzedających w sieci, nawet nie monitoruje skutków przeprowadzanych działań i zachowań klientów.

Pozycjonowanie (SEO) i marketing w wyszukiwarkach (SEM) to obecnie najpopularniejsze formy promocji e-sklepów, które wybiera aż 83 proc. z nich, jak wynika z najnowszych badań . Często też wykorzystują kampanie banerowe. Coraz większą popularnością cieszą się działania w sieciach społecznościowych, po które sięgają nawet najmniejsze sklepy. Narzędziami wykorzystywanymi w promocji e-biznesów, które według ostatnich badań cieszą się nawet 53-procentową skutecznością, są z kolei newslettery. Sklepy popełniają jednak szereg błędów, przez które ciężko jest im się odnaleźć w ciągle ewoluującej rzeczywistości marketingowej, a co za tym idzie zwiększać sprzedaż.

Oto pięć istotnych elementów strategii promocji w sieci, uwzględniającej nowatorskie narzędzia, których potencjału nie wykorzystują właściciele e-biznesów:

 - Brak monitoringu efektów promocji i odwiedzin e-sklepu - analiza ruchu na stronie często sprowadza się jedynie do śledzenia liczby odwiedzin, a nowoczesne narzędzia, które w większości są dostępne bezpłatnie, pozwalają pozyskać bardzo szczegółowe dane na temat klientów i osób odwiedzających sklepy internetowe. Możliwe jest m.in. określenie ich lokalizacji, wieku, płci, a od niedawna również zainteresowań. Z ich pomocą można też przeanalizować wyniki płatnych kampanii, w które zainwestował e-sklep. 

- Brak analizy własnych danych o klientach - można to osiągnąć poprzez wdrożenie systemu CRM, który monitoruje historię kontaktów z klientami. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, takie narzędzia wykorzystuje już 20 proc. firm działających w Polsce. 

- Brak personalizacji reklamy - kampanie reklamowe kierowane do szerokich grup odbiorców nie przynoszą więc już takich efektów, jak kiedyś. Dlatego firmy na całym świecie coraz częściej skłaniają się ku ich personalizacji, czyli dostosowaniu kreacji do indywidualnych potrzeb każdego klienta z osobna.

- Brak automatyzacji działań reklamowych - dostarczanie indywidualnych reklam, wymaga wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych. Z pomocą przychodzą systemy, które w czasie rzeczywistym analizują dane na temat klientów sklepu, np. te pochodzące z CRM. 

- Brak rozwiązań mobilnych - zaniedbywanie użytkowników smartfonów i tabletów, to kolejny „grzech" polskich e-sprzedawców. Nie tylko w kwestii reklamy mobilnej, ale również w kwestii dostosowywania swoich stron do ich potrzeb.