Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Związki zawodowe z 10 krajów chcą stworzyć Europejską Radę Zakładową sieci Lidlwww.dlahandlu.pl - 22 maja 2014 09:43


Europejskie związki zawodowe sieci Lidl chcą połączyć siły, aby poprawić warunki pracy w sklepach. Działania będą miały charakter międzynarodowych akcji protestacyjnych, informacji medialnych a także kierowanie skarg do Międzynarodowej Organizacji Pracy.

15 maja 2014 r. odbyła się międzynarodowa konferencja w Brukseli dotycząca warunków pracy w Lidl. W konferencji udział wzięli przedstawiciele pracowników z Belgii, Czech, Polski, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Irlandii, Słowacji i Holandii.

Podczas konferencji związkowcy wymienili się doświadczeniami, postanowili połączyć siły i rozpocząć współpracę w celu poprawy warunków pracy w sieci Lidl. Jak zapowiadają - spotkania będą odbywać się regularnie.

- Obecnie rozważamy utworzenie Europejskiej Rady Zakładowej w Lidl. W związku z tym, że problemy w poszczególnych krajach są do siebie bardzo zbliżone, to znaczy: niski stan zatrudnienia, niskie płace, częste nadgodziny a w niektórych przypadkach (m. in. w Polsce) brak Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych a także - we wszystkich krajach - walka Lidla z reprezentacją pracowniczą oraz  łamanie praw związkowych będziemy podejmowali działania na poziomie europejskim - mówi portalowi dlahandlu.pl Justyna Chrapowicz, przewodnicząca NSZZ Solidarność w Lidl Polska Sklepy Spożywcze.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, działania te będą miały zarówno charakter międzynarodowych akcji protestacyjnych, informacji medialnych a także kierowanie skarg do Międzynarodowej Organizacji Pracy. - Utworzyliśmy sieć kontaktów i będziemy rozmawiali na temat stworzenia międzynarodowego sztabu protestacyjnego mającego na celu przywrócenie cywilizowanego dialogu społecznego w sieci Lidl - dodaje Justyna Chrapowicz.

Przypomnijmy, związek zawodowy w sieci Lidl powstał w ubiegłym roku. Lidl był ostatnim bastionem spośród sieci handlowych, gdzie dotychczas nie było związków. Obecnie w Polsce działa ponad 500 sklepów Lidl.