Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Bronisze: Większość nowalijek tańsza o 30 proc.www.dlahandlu.pl - 22 maja 2014 12:30


Kilka dni ciepłej pogody wpłynęło na rosnące dostawy krajowych warzyw i truskawek.Trzy tygodnie wcześniej niż rok temu trafiła do sprzedaży krajowa borówka amerykańska (uprawa w tunelach). Większość nowalijek jest około 30 proc. tańsza w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Krajowe borówki amerykańskie, które teraz w ofercie hurtowej, sprzedawane są w cenie 38 - 42 zł za kilogram, są o 5 zł tańsze w porównaniu do ceny tych owoców z 12 czerwca 2013 roku, kiedy notowano pierwsze dostawy.

Truskawki są obecnie 60 proc. tańsze w porównaniu z 2013 rokiem. Owoce sprzedaje w Broniszach kilkudziesięciu producentów i dystrybutorów. Są to owoce z tuneli i gruntowe spod włókniny. Według wstępnych prognoz już w przyszłym tygodniu, w niektórych rejonach Polski może rozpocząć się skup owoców przez przetwórnie i wyspecjalizowane punkty. W rejonie Zakroczymia truskawki gruntowe będą za 10 dni. Jest to jednak jak zwykle uzależnione od pogody. Jeżeli nadal utrzymaja się bardzo wysokie temperatury, to plantacje, na których nie ma nawodnień mogą ucierpieć. W ocenie specjalistów, pomimo wcześniejszych lokalnych strat w plantacjach truskawek (przymrozki i lokalne podtopienia), nie będzie to miało, w skali kraju, wpływu na podaż.

Tegoroczne młode warzywa są w większości o 1/3 tańsze niż rok temu. Rzodkiewki kosztują połowę ceny płaconej w maju 2013 r. Teraz na Warszawskim Rynku Hurtowym w Broniszach pęczek rzodkiewek w ofercie hurtowej (opakowanie 20 pęczków) sprzedawany jest w cenie od 85 groszy do 1,30 żł za sztukę. W zbliżonych cenach sałata masłowa w opakowaniach po 12-16 sztuk. Ogórki krótkie (pakowane po 5 kg) producenci sprzedają w cenie od 2,50 do 3,00 zł/kg (jest to od 20 do 30 proc. taniej w porównaniu z cenami sprzed roku). Pomidory są tańsze o 10 proc., aktualna cena hurtowa waha się pomiędzy 3-4,5 zł za kilogram. Nawet fasola szparagowa, która o tej porze jest warzywem delikatesowym kosztuje w hurcie 10-22 zł za kilogram - w 2013 r. było to 26-30 zł/kg.