Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Spółdzielcy ze Społem o e-paragonach i wymianie kas fiskalnychdlahandlu.pl - 29 sierpnia 2016 10:04


- Plany rządu, aby uszczelnić system podatkowy są jak najbardziej słuszne. Nie wiem tylko dlaczego mają za to płacić przedsiębiorcy. Wymiana w naszym przypadku 184 urządzeń fiskalnych przy założeniu, że jedno kosztuje 2000 zł to koszt 368 tys. zł. Wydatkowanie takiej kwoty w krótkim czasie nie jest to bez znaczenia dla wyników finansowych firmy - mówi w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Mieczysław Dąbrowski, prezes zarządu PSS Społem w Białymstoku.

- Ponadto trzeba dokonać fizycznej wymiany tych urządzeń (związana z tym robocizna), do każdego sklepu doprowadzić szybkie, wydajne łącze internetowe i w kosztach założyć wydatki na obsługę łącza. Koszty związane z przesyłaniem danych będą generowane stale, co miesiąc a nie tylko jednorazowo. Zdemontowane, niezamortyzowane, o niezapełnionych modułach fiskalnych, dotychczas używane urządzenia, trzeba będzie pewnie zutylizować, ponosząc dodatkowo koszty utylizacji oraz powiększyć stratę z tytułu niepełnego zużycia (amortyzacja) tych urządzeń - wyjaśnia Mieczysław Dąbrowski.

I dodaje: - Myślę, że rozwiązaniem byłoby rozłożenie w czasie wymiany urządzeń fiskalnych. W takich firmach jak nasza co roku jakaś część modułów fiskalnych zapełnia się i trzeba je wymieniać lub kupować nowe kasy lub drukarki fiskalne. Przyjęcie takiego rozwiązania przyczyni się do zmniejszenia związanych z tym wydatków i jednocześnie zapobiegnie wielkiemu marnotrawstwu - argumentuje prezes zarządu PSS Społem w Białymstoku.

Krytycznie do pomysłu rządu odnosi się również Lech Stefański, pełniący obowiązki wiceprezesa ds. ekonomicznych i głównego księgowego PSS Północ we Wrocławiu. - Pomysł Ministerstwa Rozwoju w sprawie elektronicznych paragonów jest jak zwykle w przypadku obecnego rządu "prezentem" za nieswoje pieniądze, podobnie jak JPK. Nie jestem pewien czy koszt, o którym mówi prezes PIH (PIH: Polscy przedsiębiorcy zapłacą za wymianę kas fiskalnych ok. 4 mld zł) obejmuje wszystkie koszty związane z wprowadzeniem elektronicznych paragonów. Należałoby również odpowiedzieć na pytanie, czy przedsiębiorca będzie miał obowiązek , na żądanie klienta, wydrukować paragon. W przypadku elektronicznych paragonów (bez obowiązku ewentualnego drukowania) można mówić o oszczędnościach związanych z zakupem papieru do drukarek i archiwizowania kopi paragonów (w starszych kasach) - mówi nam Lech Stefański.

- Jedynymi realnymi korzyściami płynącymi z elektronicznych paragonów to korzyści dla Ministerstwa Finansów (uszczelnienie systemu kontroli, znaczne zmniejszenie bezpośrednich kontroli w punktach sprzedaży oraz zmniejszenie zatrudnienia) oraz dla producentów urządzeń fiskalnych (gwałtowne zwiększenie produkcji). Uważam, że pomysł Ministerstwa Rozwoju byłby do zrealizowania pod warunkiem współfinansowania jego wdrożenia (np. tak jak przy pierwszej instalacji kas fiskalnych). Pieniądze na współfinansowanie tego projektu mogłyby pochodzić z oszczędności funduszu płac w MF - dodaje wiceprezes PSS Północ we Wrocławiu.