Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Przejęcie sklepów Dia przez polską Grupę Gastt spaliło na panewcewww.dlahandlu.pl na podstawie lineaires.com - 22 września 2016 09:29


Grupa Gastt (Gastronomie-Tendance), firma pochodzącego z Polski biznesmena Andrzeja Kuźmicza, miała kupić kilkadziesiąt sklepów we Francji. Skończyło się na kilku. Ponadto firma  zalega z wypłatami dla pracowników i ma sprawę w sądzie - podaje portal lineaires.com.

Przypomnijmy: działalność Grupy Gastt skupia się na hurtowej sprzedaży polskich produktów m.in. w hali hurtowej w Rungis oraz prowadzeniu małej sieci polskich sklepów w Paryżu pod szyldem Syrenka.

Sklepy Dia, które Gastt chciał uruchomić pod szyldem Okey, miały pojawiać się stopniowo w tym roku. 

Polak ma jednak kłopoty finansowe. Fundusze, które miały wesprzeć inwestycję w nowy format zostały zablokowane w Niemczech, a Gastt chwilowo nie miał dla nich alternatywy. Kuźmicz obiecał uregulować zobowiązania wobec pracowników w sierpniu, jednak we wrześniu 47 pracowników z ośmiu przejętych przez Gastt sklepów Dia wciąż nie otrzymało ani grosza i są odsyłani do poprzedniego pracodawcy. 

Zażenowany całą sytuacją Carrefour postanowił wycofać się ze sprzedaży dalszych 30 sklepów Dia i nie szuka już dla nich nowego nabywcy. 

Kuźmicz zobowiązał się do uregulowania należności, a plan który przedstawił na wokandzie sąd uznał za wiarygodny.

Pracownicy przejętych sklepów są na razie w sytuacji patowej - wyrokiem sądu handlowego w Paryżu do 6 października Gastt ma czas na uregulowanie należności, a więc nie mogą póki co szukać innej pracy.

Jeśli do tego czasu polski przedsiębiorca nie uzyska dofinansowania na swoją inwestycję, sąd może zasądzić likwidację Gastt, a pieniądze z niej uzyskane byłyby przeznaczone na pensje dla pracowników.

Polska grupa Gastt uruchomi we Francji 37 sklepów Okey, przejętych od Carrefoura