Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Dyrektor PFPŻ: Na podatku handlowym zarobią ci, którzy zostali opodatkowaniportalspozywczy.pl - 6 października 2016 11:13


Dostawcy już zapłacili za podatek handlowy. Niezależnie od jego wejścia w życie został on zawarty w większości kontaktów. Tak więc jedyni, którzy na nim zarobią to ci, którzy zostali opodatkowani, a jedyni, którzy stracą to dostawcy - mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności podczas konferencji POHiD „Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce”.

ANDRZEJ GANTNER BĘDZIE PRELEGENTEM PODCZAS IX FORUM RYNKU SPOŻYWCZEGO I HANDLU (17-18 PAŹDZIERNIKA, WARSZAWA). WEŹMIE ON UDZIAŁ W SESJI DYSKUSYJNEJ PT. "Innowacje i jakość motorem sukcesu polskiej branży spożywczej" KLIKNIJ I ZAREJESTRUJ SIĘ DO UDZIAŁU W KONFERENCJI!

Gantner zaznaczył, że wprowadzanie kolejnego podatku, aby załatać 46-miliardową dziurę w polskim systemie podatkowym nie ma sensu nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale jest po prostu nielogiczne.

- Nie można uszczelniać systemu podatkowego nowym podatkiem. Logiczne byłoby zastanowienie się głębiej jak uszczelnić system a z drugiej obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw poprzez skończenie z nadmiernym fiskalizmem i pogmatwanym prawem podatkowym - dodał.

Dyrektor PFPŻ jako najlepszy pomysł wskazał wprowadzenie jednolitego podatku obrotowego. Jak jednak przyznał, żaden rząd nie wprowadzi takiego rozwiązania na skutek oporu ze strony środowisk urzędniczych.

- Gdyby przedsiębiorca miał za zadanie jedynie prowadzić kartotekę faktur i raz na miesiąc czy na kwartał odprowadzić stosowny podatek, to co wtedy będzie robiło 240 tys. urzędników w urzędach skarbowych? Kogo będą kontrolować, jakie decyzje wydawać i co z nimi zrobić? Tymczasem wprowadza się kolejny podatek, a więc potrzeba kolejnych urzędników i rosną kolejne koszty. Gdybyśmy poszli w drugą stronę to byłoby mniej kosztów, mniej urzędników, przedsiębiorcy byliby zadowoleni, a rząd prawdopodobnie odzyskałby swoje 46 mld. Jednak po drugiej stronie politycy nie zetkną się wówczas z przedsiębiorcami tylko z aparatem urzędniczym, który powie: tego się nie da zrobić. I na tym polega nasz problem - dodał.

Portalspozywczy.pl