Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Abramowicz na FRSiH 2016: Cel budżetowy podatku handlowego był drugorzędnyportalspozywczy.pl - 18 października 2016 09:59


- Przy wprowadzaniu podatku handlowego przyświecała nam przede wszystkim idea pomocy małym i średnim sklepom w utrzymaniu się na rynku. Im bogatsza oferta, tym lepiej dla wszystkich - mówił Adam Abramowicz, poseł PiS podczas sesji tematycznej "Nowe otwarcie w handlu - wpływ regulacji na kształt branży" podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016.

Jak zaznaczył Adam Abramowicz, przy tworzeniu projektu ustawy o podatku handlowym cel budżetowy miał znaczenie drugorzędne.

- Przyświecała nam przede wszystkim idea pomocy małym i średnim sklepom w utrzymaniu się na rynku. Zdominowanie handlu przez duże podmioty nie jest dobrą sytuacją zarówno dla konsumentów, jak i producentów. Im bogatsza oferta, tym lepiej dla wszystkich - dodał.

Według posła PiS producenci oraz mali sklepikarze często są stawiani pod ścianą przez duże sieci handlowe.

- Aby mały i średni handel mógł się utrzymać pewne regulacje są potrzebne. Wiadomo, że rząd ma swoje cele społeczne do realizacji, na które potrzeba środków, ale nie było to główną przyczyną wprowadzenia omawianych rozwiązań - dodał.

Adam Abramowicz odniósł się także do kwestii ograniczenia handlu w niedziele.

- Wracamy do dyskusji, która trwa od lat. Przypominam, że jeszcze 9 lat temu można było handlować w święta. Też pojawiały się obawy przed zwolnieniami i stratami, ale nic takiego nie nastąpiło. Oczywiście, świąt w roku jest mniej niż niedziel, dlatego dyskutujemy: czy ograniczyć we wszystkie niedziele czy np. w jedną w miesiącu. W większości krajów UE handel w niedziele jest ograniczony, w tym w gospodarce niemieckiej, która jest najsilniejsza w Europie. Obowiązuje tam zakaz handlu w sobotę od godz. 16 i nie przyniosło to żadnych negatywnych skutków fiskalnych, a społeczne skutki były pozytywne - dodał.