Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Sklepy monobrandowe zmieniają się w "concept stores"portalspozywczy.pl - 17 listopada 2016 19:42


Handel detaliczny musi dostosować się do nowych trendów, dlatego znikają standardowe koncepcje sklepu „mono branżowego”; pojawił się format „concept store”, który oferuje produkty związane z wykreowanym określonego life style. Słowa typu: zdrowy, ekologiczny, aktywny, wyjątkowy, itp. stają się tutaj kluczowe – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jakub Sobczak, starszy doradca klienta korporacyjnego, Biura Handlu i Usług, DNB Bank Polska S.A.

Zaanektowały je duże sieci handlowe dla swoich potrzeb i budują strategię sprzedażowe na ich bazie. Proszę zwrócić uwagę na sieć kawiarni, gdzie możemy ubrać się od stóp do głowy na wycieczkę rowerową lub gdzie duża sieć odzieżowa sprzedaje z wielkim sukcesem wyselekcjonowane artykuły spożywcze - dodaje.

„Concept store” już dawno przestały być niszowymi butikami; sprzedaż „ideologii” to główne cele marketingowców w sieciach handlowych. Ideologia przybrana w czerwoną czapkę z pomponem i sztuczną brodą to jest to, co z pewnością zobaczymy w tym sezonie handlowym.

– Grudzień to także wysyp sklepów typu „Pop-up”. Jesteśmy przyzwyczajeni do małych, tymczasowych stoisk w centrach handlowych bądź innych popularnych miejscach, w których możemy kupić np. ozdoby świąteczne, zapakować prezent czy drobne prezenciki. Duże sieci handlowe także wychodzą do klientów w tym formacie. Dlatego nie byłbym zaskoczony, gdyby duża sieciówka zdecydowała się ulokować w grudniu tymczasowy sklep, w wybranym zagłębiu biurowym, by bezpośrednio dotrzeć do zabieganych pracowników korporacyjnych – mówi Jakub Sobczak.

Tłumaczy, że w gigantycznym tempie rośnie sprzedaż okularów wirtualnej rzeczywistości (adapterów do smartfonów) – w tym roku może to być hit świątecznych prezentów. Dlatego już teraz sklepy przygotowują swoje wirtualne powierzchnie sprzedażowe. – Proszę sobie wyobrazić: nie wstając z fotela, możemy wejść do wybranego sklepu, z wirtualnej półki wyjąć produkt, obejrzeć go, porównać z innym oraz zapytać realnych znajomych wirtualnie stojących obok w tym samym sklepie o ich opinie – opowiada ekspert banku DNB.

– Zmiana pokoleniowa wymusza także zmiany w sposobie sprzedaży. Pokolenie Millenialsów staje się kluczowym klientem dla każdego i to również z tego powodu, nowe technologie oraz omnichanneling to w dzisiejszych czasach klucz do sprzedaży świątecznej. Większość klientów nie widzi różnicy w zakupie przez internet czy w sklepie stacjonarnym – lecz wymaga spełniania oczekiwań związanych z produktem, takich jak: możliwość wypróbowania, dostarczenie pod wskazany adres, dotknięcia produktu oraz szeregu usług dodatkowych, jak np. zapakowanie, instalacja czy dostarczenie o wyznaczonej porze dnia. Nie zdziwię się, jeżeli znajdę usługę, przy której za jednym kliknięciem kupię produkt, zlecę jego efektowne zapakowanie, przyczepienie indywidualnego liściku oraz dostarczenie przez kuriera – Elfa w wigilijne popołudnie na drugi koniec świata – tłumaczy Jakub Sobczak.