Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

150 tys. kobiet odeszło z pracy przez program 500 plusDziennik Gazeta Prawna - 7 grudnia 2016 08:58


Rezygnacja z zatrudnienia przez kobiety pobierające świadczenie 500 plus staje się faktem? Taki wniosek płynie z najnowszych oficjalnych statystyk. Może to je jednak w przyszłości drogo kosztować - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik powołuje się na Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS, według którego od marca do września liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. Osoby te podały jako powód niepodejmowania pracy "obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu".

Równocześnie wzrosła liczba niepracujących zawodowo w wieku 25-44 lata a jedyną grupą, w której spadła aktywność zawodowa są kobiety. Co więcej, zmiany te zachodzą w czasie dość dynamicznego spadku bezrobocia.

Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych jest zdania, że wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500+. A Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu dodaje, że do tej pory były informacje o pojedynczych przykładach, jednak teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia.

Więcej czytaj w Dzienniku Gazecie Prawnej.