Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

PMR Consulting: Szykuje się rok konsolidacjiportalspozywczy.pl - 12 grudnia 2016 11:09


Rok 2016 pokazał, że obecna sytuacja na rynku, czyli istnienie dużej liczby konkurujących ze sobą graczy, jest niemożliwa do utrzymania w dłuższej perspektywie – podsumowuje 2016 rok w handlu detalicznym w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bartosz Bolecki, Retail Analyst z firmy PMR Consulting.

– Pokazały to zarówno bankructwo MarcPolu jak i obecne problemy Almy, ale także ogólne spowolnienie ekspansji sieci handlowych, które w 2016 r. (wg stanu na koniec października) otworzyły mniej nowych sklepów niż w latach ubiegłych – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Bartosz Bolecki, Retail Analyst z firmy PMR Consulting. 

Jego zdaniem w kolejnych latach należy spodziewać się przyspieszenia procesu konsolidacji. – Konsolidować będzie się zwłaszcza segment supermarketów, charakteryzujący się największą liczbą graczy na rynku spośród wszystkich formatów wielkopowierzchniowych (hipermarkety, supermarkety, dyskonty), a także wysoką podatnością na konkurencję ze strony dyskontów, co pokazały właśnie przypadki MarcPolu i Almy – dodaje. 

– Obecnie na zgodę na akwizycję Eko Holdingu oczekuje Eurocash, a przejęcia rozważają między innymi E.Leclerc, Polomarket i Emperia, właściciel sieci Stokrotka – tłumaczy ekspert. 

Dodaje, że poza wspomnianym już bankructwem MarcPolu, problemami Almy oraz planowanym przejęciem Eko Holdingu przez Eurocash, które skutkowały lub mogą skutkować spadkiem liczby graczy w kanale supermarketów, należy wspomnieć o planach sprzedaży Żabki przez fundusz Mid Europa Partners. 

– Przeprowadzenie tej transakcji planowane jest już na rok 2017, natomiast jest o tyle ważna, że prawdopodobnie stanie się największym przejęciem na polskim rynku od czasu zakupu sieci Real przez Auchan. Jej możliwa wartość może wynieść nawet ok. 1 mld € – mówi Bartosz Bolecki.

Całość na portalspozywczy.pl