Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Zakaz handlu w niedziele: Odrobienie obrotu będzie wymagało kreatywnościwww.dlahandlu.pl - 23 stycznia 2017 11:25


Zakaz handlu w niedziele może zostać wprowadzony już w tym roku. Zdaniem Magdaleny Jończak, szefowej działu dóbr konsumpcyjnych w firmie doradczej Deloitte, odrobienie obrotu będzie wymagało od detalistów kreatywności – od prostych rozwiązań związanych z wydłużeniem godzin otwarcia, zwiększeniem „przepustowości” sklepów, po oferowanie dodatkowych usług, a przede wszystkim wejście w sprzedaż internetową.

Według Magdaleny Jończak, zakaz handlu w niedzielę może spowodować przede wszystkim spore zmiany w nawykach kupujących, szczególnie w przypadku większych rodzin, często wykorzystujących niedzielę na duże cotygodniowe zakupy. - Pod największą presją znajdą się sklepy wielkoformatowe, gdzie nieproporcjonalnie duży odsetek wartości obrotu przypada na weekendy, z kolei mniejsze formaty, a w szczególności sklepy typu convenience stracą niedzielne zakupy „ratunkowe”. Odrobienie obrotu będzie wymagało od detalistów kreatywności – od prostych rozwiązań związanych z wydłużeniem godzin otwarcia, zwiększeniem „przepustowości” sklepów (liczba kas, przejrzystość layoutu i oferty), po oferowanie dodatkowych usług, a przede wszystkim wejście w sprzedaż internetową.

- Kolejnym elementem może być przemyślana polityka cenowo-promocyjna, taka która z jednej strony pozwoli się wyróżnić i przyciągnąć kupujących, a z drugiej odrabiać utraconą marżę – podsumowuje ekspert.

Przypomnijmy, że bieżący projekt zaproponowany przez największy polski związek zawodowy Solidarność zakłada m.in: zakaz handlu w niedziele oraz ograniczenie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę. Dopuszczalna będzie natomiast sprzedaż w kilka niedziel handlowych (7 niedziel w roku). Zakaz handlu ma obowiązywać również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji. Przepis nie będzie dotyczył stacji paliw, kawiarni, piekarni i aptek oraz przedsiębiorców, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu.