Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Tesco – nowy początek? Co czeka Martina Beháňadlahandlu.pl - 17 lutego 2017 09:26


1 marca Martin Beháň obejmie stanowisko dyrektora zarządzającego Tesco w Polsce, zajmując miejsce Adama Manikowskiego. Czeka go nie lada wyzwanie. Polska jest dla sieci największym rynkiem w Europie Środkowej, ale też rynkiem trudnym z co najmniej kilku powodów.

Tesco znalazło się w trudnym położeniu już dwa lata temu. Słabe wyniki sprzedaży w Europie Centralnej spowodowały, że w marcu 2015 roku sieć obrała nowy model zarządzania w regionie. Od tego czasu Polską, Węgrami, Słowacją i Czechami kieruje jeden zespół menadżerów. Ma to sprzyjać synergii w dziale operacyjnym i zakupowym. Spekulowano również, że centralizacja operacji w regionie oznacza z jednej strony chęć znacznego ograniczenia kosztów, ale z drugiej także przygotowywanie spółki do sprzedaży. Na razie Tesco takiej próby, przynajmniej oficjalnie, nie podjęło.

Jak podała sieć w raporcie z kwietnia ubiegłego roku, jej sprzedaż w regionie Europy Środkowej wzrosła o 3,5 proc., do czego przyczyniły się w dużej mierze inwestycje w pozycję cenową i ofertę produktów świeżych. Sprzedaż Tesco Polska w roku finansowym 2015/16 wyniosła 11,2 mld zł (bez VAT).

Na koniec lutego 2017 według prognoz firmy, Tesco będzie miało w Polsce o 84 tys. stóp kwadratowych mniej (ok. 7,8 tys. mkw. mniej) niż w lutym 2016 roku. Na koniec lutego 2016 sieć miała w Polsce 440 placówek (w lutym 2015 roku było ich 449), a na koniec sierpnia 2016 - 437 sklepów, co oznacza, że w pół roku firmie ubyły trzy sklepy.

Ostatnio podane przez Tesco wyniki dotyczą trzeciego kwartał roku finansowego 2016/17 (okres 13 tygodni zakończony 26 listopada). W tym czasie sprzedaż Grupy LfL wzrosła o 1,5 proc., natomiast sprzedaż LfL w okresie świątecznym (okres 6 tygodni zakończony 7 stycznia) wzrosła o 0,3 proc. Tesco podkreśliło wówczas, że w Europie dobre wyniki w trzecim kwartale na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji przyczyniły się do zrównoważenia wpływu ostrej konkurencji rynkowej w Polsce. Choć brak dokładnych danych, możemy wnioskować, ze wyniki nad Wisłą nie były satysfakcjonujące dla zarządu. Dyskontowa ofensywa i wyraźny odwrót klientów od hipermarketów nie pomagają sieci w przełamaniu impasu. A sygnałów, że w Tesco nie dzieje się dobrze było więcej.

W sierpniu 2016 roku sieć ograniczyła listę polskich miast, w których klienci mogą zrobić zakupy przez internet za pośrednictwem e-Zakupy Tesco. Z usługi zrezygnowano w Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze, a w Rzeszowie Tesco postanowiło zaoferować rozwiązanie "Zamów i odbierz". Samochody dostawcze ze wskazanych miast zostały przeniesione do większych ośrodków, m.in. Warszawy oraz Wrocławia, gdzie rozwój e-handlu jest bardziej perspektywiczny. W wyniku wprowadzenia zmian usługa e-zakupów jest aktualnie dostępna w 17 aglomeracjach.

Tesco informowało również o zmianach w asortymencie. Sieć wprowadzała nowości, ale jednocześnie upraszczała ofertę niektórych działów (np. kaw i herbat). Sieć wprowadziła również do sprzedaży produkty Tesco Finest, które na stałe pojawiły się w sklepach jesienią 2015 r. Od tego momentu Tesco nieustannie rozwija swoją markę i wspomaga jej sprzedaż promocjami. Ma tu jednak dużą konkurencję w ofercie marek własnych dyskontów, które systematycznie notują wzrosty sprzedaży.
Niemałym problemem sieci są również relacje z pracownikami. 1 lutego 2017 r. rozpoczął się spór zbiorowy pomiędzy NSZZ "Solidarność" a spółką Tesco Polska, dotyczący między innymi postulatów podwyżkowych na rok finansowy 2017/2018.

Solidarność domaga się od spółki m.in. dodatkowej czteromiesięcznej odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę, 10- proc. dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe niż 3.000 zł z tytułu każdej zmiany zakresu czynności i/lub zmiany nazwy stanowiska dla pracowników (w tym każdej zmiany, która wystąpiła w okresie od 1 stycznia 2014 r.) oraz podwyżki wynagrodzeń za pracę w roku 2017 w wysokości 350 zł brutto dla pracowników podstawowych wszystkich grup płacowych oraz 200 zł brutto dla kierowników sklepów, stoisk oraz zastępców kierowników. Kolejne rozmowy w tej sprawie, już z nowym zarządem, zapowiedziano na 7 marca br.

Pozytywnym sygnałem odnośnie dalszej działalności Tesco w Polsce było otwarcie nowego centrum dystrybucyjnego w Komornikach koło Poznania. Magazyn odpowiada za dostawy ponad 12 tys. produktów do 119 sklepów zlokalizowanych w zachodniej i północnej Polsce.
Tesco postawiło także na nowoczesne technologie. Po kasach samoobsługowych, elektronicznych etykietach cenowych, sieć wprowadziła do swoich sklepów usługę Scan&Shop. W lutym 2017 roku z nowego rozwiązania skorzystają klienci trzech sklepów w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Czy w ślad za tym pójdą kolejne inwestycje?

Przed Martinem Beháňem stoi wiele wyzwań i być może od jego działań zależeć będzie dalsze „być albo nie być” Tesco w Polsce. Jeśli sieć nie poprawi znacząco swoich wyników, w obliczu problemów na rodzimym rynku (presja cenowa, konkurencja dyskontów, krajobraz po Brexicie) Polska może przestać być dla niej atrakcyjnym rynkiem.