Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Ile handel zyska na nowych prorodzinnych propozycjach rządu?PAP - 16 kwietnia 2018 11:45


W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+.

Szef MSWiA Joachim Brudziński mówił, że to jest tzw. piątka Morawieckiego. Dodał, że nie są to hasła na "nieokreśloną przyszłość", ale plan działań na najbliższe sześć miesięcy. Mówiąc o wyprawce dla uczniów, szef MSWiA przypomniał, że od 1 sierpnia br. każda rodzina dostanie 300 zł na tzw. wyprawkę dla ucznia. Będzie to kosztowało budżet państwa 1,5 mld zł.

"Nie będzie silnej Polski, rozwoju kraju, jeżeli nie będziemy wspierać polskich rodzin. Jeśli nie spowodujemy, że będzie się rodzić więcej dzieci, nasze społeczeństwo będzie się kurczyć. Ta wyprawka, podobnie jak +Program 500 plus+, to element przywracania godności polskim rodzinom, żeby rodziny nie musiały się otwierać na propozycje lichwiarskich firm, które uaktywniają się pod koniec wakacji" - powiedział Brudziński.

Wiceprezes PiS, mówiąc o planach obniżenia CIT-u, podkreślił, że nie będzie rozwoju polskiej gospodarki bez polskiej przedsiębiorczości, dlatego jest to kolejna propozycja rządu dla polskich przedsiębiorców. "To jest jasna deklaracja, że CIT dla średnich i małych firm zostanie obniżony do 9 proc." - mówił.

Ocenił również, że zmniejszenie obciążeń na ZUS dla młodych przedsiębiorców znacznie ułatwi im rozpoczęcie prowadzenia biznesu.

Według ministra program dla seniorów "Dostępność plus" ma z kolei spowodować, że ludzie starsi łatwiej będą mogli np. uzyskać dostęp do uzdrowiska. "Program ma też ułatwić takie codzienne egzystowanie, ułatwienie w dostępności do infrastruktury kulturalnej, codziennej. To też kwestia transportu w komunikacji miejskiej" - zaznaczył Brudziński.

Mówiąc o pieniądzach na realizację tych propozycji, szef MSWiA wyraził pogląd, że w czasach rządów PO-PSL budżet państwa przypominał "nawet nie dziurawe wiadro, ale durszlak, z którego pieniądze publiczne wyciekały miliardami". "Wystarczyło pozatykać te dziury bardzo konsekwentnie. I pojawiły się pieniądze" - dodał.

Zwrócił uwagę, że także agencje ratingowe nie tylko nie obniżają prognoz dla Polski, ale podnoszą je. "Polska gospodarka się rozwija i stać nas realizację programów, jak +500 plus+ i w sposób bardzo odpowiedzialny deklarujemy to wszystko, co ja państwu tutaj powiedziałem" - powiedział wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

W ocenie Brudzińskiego - oprócz tzw. piątki Morawieckiego - ważne są także propozycje, które podczas sobotniej konwencji przedstawiła wicepremier Beata Szydło. W tym kontekście wymienił m.in. bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka (w ciągu 2 latach od 1 dziecka) oraz bezpłatne przejazdy dla opiekuna z dzieckiem w wózku.

Premier obiecał także przedstawienie niebawem programu dla rolników dotyczącego kwestii handlu detalicznego, aby rolnicy mogli sprzedawać produkty z pominięciem wielkich pośredników.