Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Do sądów trafiają wnioski w sprawie działania sklepów Żabka w niedzieleRMF FM - 8 czerwca 2018 08:46


Państwowa Inspekcja Pracy zabrała się za sklepy spożywcze, które przemianowały się na placówki pocztowe i dzięki temu są czynne bez ograniczeń w każdą niedzielę. Do sądów w całej Polsce zaczęły trafiać wnioski o sprawdzenie, czy nie łamią one prawa - podaje serwis Rmf24.pl.

Placówek pocztowych nie obowiązuje wprowadzony w marcu br. zakaz handlu w niedziele. Status placówek pocztowych zyskała część sklepów sieci Żabka, która od pewnego czasu współpracuje z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL. Ich franczyzobiorcy umieścili na swoich punktach naklejki z napisem "Placówka pocztowa".

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, która w maju br. rozpoczęła kontrole w sklepach przemianowanych na placówki pocztowe, takie działanie nie jest zgodne z prawem. W związku z tym inspektorzy z PIP postanowili wystąpić do sądów, by te ostatecznie rozstrzygnęły tę sprawę.

Żabka uważa, że nie łamie prawa. - W kilkunastu przypadkach inspektorzy mieli uwagi wobec statusu placówki pocztowej i możliwości zatrudniania pracowników z tego tytułu - napisała sieć Żabka w oświadczeniu przesłanym serwisowi Rmf24.pl. Jednak, zdaniem firmy, działanie jej franczyzobiorców, jest zgodne z prawem.

- W naszym przekonaniu, opartym o kilka niezależnych ekspertyz prawnych, nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować uprawnienia franczyzobiorców do korzystania z tego wyłączenia w sytuacji, gdy mają umowę z operatorem pocztowym dającą im ten status.

PiS zapowiada zmiany w prawie, które mają uniemożliwić przemianowywanie sklepów w placówki pocztowe, by w ten sposób obchodzić zakaz handlu w niedziele.