Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Jack Ma, założyciel Alibaby, wskazał swojego następcędlahandlu.pl - 11 września 2018 14:44


Po tym jak jego firma osiągnęła status jednego z największych sprzedawców detalicznych na świecie, założyciel platformy Alibaba, Jack Ma, przechodzi na emeryturę. Ma chce poświęcić się poprawie edukacji, a na następcę wyznaczył swojego ucznia, Daniela Zhanga.

Jack Ma, były nauczyciel języka angielskiego, powraca do korzeni i widzi swoje pożegnanie w tym samym kontekście: - Nauczyciele zawsze chcą, aby ich uczniowie ich prześcigali. Odpowiedzialnym zadaniem dla mnie jest umożliwienie młodszym, bardziej utalentowanym osobom powierzenie kontroli nad firmą  - pisze Ma w wiadomości do klientów, pracowników i akcjonariuszy. Stwierdza również, że "żadna firma nie może nadal polegać wyłącznie na swoich założycielach, ponieważ z powodu fizycznych ograniczeń nikt nie może na zawsze pełnić funkcji prezesa i dyrektora generalnego".

Ma przekazuje pałeczkę obecnemu prezesowi Danielowi Zhangowi (który zastąpił Ma na tym stanowisku w 2013 r.) i chwali jego "wspaniały talent, przedsiębiorczość i zdecydowane przywództwo". Wcześniejsze doniesienia mówiły o odejściu Ma od razu, ale obecny przewodniczący zarządu pozostanie aktywny w firmie do końca 2019 r., aby pomóc swojemu następcy.

Ma założył Alibaba w 1999 r. i pod jego nadzorem firma stała się jednym z największych detalistów na świecie, z obrotami w wysokości 35 mld euro w roku podatkowym 2018 (zakończonym 31 marca).
Krytycy zwracają uwagę, że Ma opuszcza Alibabę w okresie, gdy firma boryka się z wieloma problemami, takimi jak wojna handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi i rosnąca siła chińskiego rządu w gospodarce i Internecie.

Ma, który jest prawdopodobnie najbogatszym Chińczykiem na świecie, chce zainwestować część swojego bogactwa w edukację.