Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Nadzorca sądowy Ruchu uspokaja mniejszych wydawcówpress.pl/dlahandlu.pl - 25 września 2018 12:51


Nadzorca sądowy Ruchu – Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja informuje mniejszych wydawców, że ich wierzytelności nie zostały objęte układem częściowym i uspokaja, że powinny być one regulowane przez Ruch na dotychczasowych zasadach. Niektórzy wydawcy przyznają, że Ruch spłaca część należności. W środę problemami z kolportażem prasy zajmą się posłowie z komisji kultury - podaje press.pl

RUCH S.A. w restrukturyzacji zawarł porozumienia krótkoterminowe z kolejnymi wydawnictwami. Porozumienia obejmują dostawy popularnych tytułów prasowych wydawanych przez Spes (Nasz Dziennik), Polityka (Polityka), Edipresse (np. VIVA, Pani Domu, Party), Gremi Media (Rzeczpospolita, Parkiet), Orle Pióro (Do Rzeczy). Zawarte porozumienia zapewniają efektywność bieżących rozliczeń z wydawcami, a w efekcie dostęp czytelników do preferowanych tytułów - napisano w komunikacie Ruchu.

Na początku września sąd zabezpieczył majątek Ruchu poprzez ustanowienie spółki Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja tymczasowym nadzorcą sądowym kolportera. Celem przyspieszonego postępowania jest zawarcie układu częściowego obejmującego wyłącznie największych wydawców posiadających wierzytelności w wysokości co najmniej 1 mln zł.

10 września pisma Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja rozesłał do mniejszych wydawców pismo. "Państwa wierzytelności nie zostały objęte układem częściowym, a zatem powinny być regulowane na dotychczasowych zasadach na podstawie stosunków prawnych łączących Państwa z RUCH S.A." – napisał Piotr Zimmerman, prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja. Zapewnił, że otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie wpływa negatywnie na działalność operacyjną Ruchu.

Ruch reguluje część należności wobec mniejszych wydawców, ale nie chcą oni komentować sprawy. – Pewne działania zostały uruchomione i część należności wobec mniejszych wydawców jest ze strony Ruchu regulowana – mówi Maciej Hofman z zarządu Izby Wydawców Prasy i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol.

W środę sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu będzie dyskutować o problemach związanych z kolportażem prasy.