Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Praca kelnera bardziej stresująca niż neurochirurga?radiozet.pl - 4 października 2018 22:42


Stres związany z pracą w bezpośredniej obsłudze klienta może być większy niż na stanowisku... neurochirurga. Wielogodzinne zmiany i intensywny wysiłek fizyczny sprawiają, że to praca kelnerów została oceniona przez chińskich badaczy jako jeden z najgroźniejszych dla zdrowia zawodów.

Badacze z Southern Medical University w chińskim Guangzhou wzięli pod lupę wyniki sześciu innych badań, sprawdzających korelację pomiędzy wykonywaną przez nas pracą, a wpływem, jaki ma na nasze zdrowie. Łącznie przeanalizowano dane ponad 138 tys. osób.

Zawody biorących udział w ankietach osób podzielono na cztery osobne kategorie. Najprostsze określono jako "pasywne", te związane z większą odpowiedzialnością, jak np. architekt lub naukowiec jako "średnio stresujące", te związane z dużą presją, jak np. nauczyciel lub lekarz jako "aktywne". Ostatnia grupa wiązała się z dużymi nakładami stresu i małą kontrolą nad wykonywanymi obowiązkami. To one oznaczono jako "wysoce stresujące", zaliczając do nich pracę w charakterze kelnera.

Z danych wynika także, że ryzyko to wzrasta o dodatkowe 10 proc. u kobiet, pracujących jako kelnerki. Jak to możliwe? Jak wyjaśniają autorzy badań, współczynnik stresu związany z zawodami takimi jak neurochirurg jest również wysoki, minimalizuje go jednak odczuwana z pracy satysfakcja i poczucie bycia docenianym w miejscu pracy. Natomiast, jak wskazywali kelnerzy, obok obciążeń fizycznych i psychicznych kelnerzy często wskazywali jako przyczynę swojego stresu także chroniczne zmęczenie, spowodowane wielogodzinnymi zmianami i pracą nocami.

Więcej w serwisie radiozet.pl.