Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Haitong Bank podnosi rekomendację dla LPP: Nie doceniliśmy potencjału spółkidlahandlu.pl - 5 października 2018 09:47


Haitong Bank w raporcie z 4 października (godz. 08:37) podnosi rekomendację dla LPP do KUPUJ ze SPRZEDAJ oraz cenę docelową akcji z 6,030 zł do 10,183 zł. Jest to wynikiem podwyższenia prognozy EBITDA na lata 2018/19/20 odpowiednio o 39/44/60 proc. Analitycy Haitong Bank nie docenili potencjału LPP jeżeli chodzi o odwrócenie trendów sprzedażowych (sprzedaż porównywalna i e-commerce), jak i marży brutto (oczekiwana na poziomie 54,5 proc. wobec 53,5 proc. wcześniej). Po wewnętrznej restrukturyzacji, którą przeprowadzono w ciągu ostatnich trzech lat, LPP wydaje się być dużo silniejsze i bardziej odporne na potencjalne zawirowania - czytamy w rekomendacji.

Po pierwsze, poprawa jakości kolekcji sprzyja lepszym wynikom, zarówno w tradycyjnych sklepach (sprzedaż porównywalna), jak i w kanałach e-commerce. Po drugie, renegocjacja czynszów i inwestycje w technologię i logistykę prowadzą do optymalizacji kosztów powierzchni sklepowych i zapasów w przeliczeniu na metr kwadratowy. Po trzecie, optymalizacja kapitału obrotowego uwolniła 0,5 mld zł w gotówce, dzięki czemu LPP posiada środki pieniężne netto. Celem firmy jest zwiększenie średniej powierzchni sklepów. Analitycy dostrzegają potencjał dla wzrostu organicznego w istniejących lokalizacjach na poziomie około 700 tysięcy metrów kwadratowych w ciągu najbliższych pięciu lat, stąd też LPP pozostaje spółką wzrostową organicznie - wyjaśnia Konrad Księżopolski, szef działu analiz, Haitong Bank.

LPP oczekuje, że w 2018 r. e-commerce wygeneruje ponad 9 proc. łącznych przychodów (podobnie do prognoz analityków Haitong Bank) i 20 proc. łącznych przychodów w 2021 r. (wobec 18 proc. oczekiwanych przez analityków). By to osiągnąć, LPP planuje w pierwszym półroczu 2019 r. uruchomić sklepy internetowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

- Wprowadzenie finansowania łańcucha dostaw w widoczny sposób podniosło kapitał obrotowy i uwolniło zasoby gotówki. Celem LPP jest zrównanie poziomu zapasów ze zobowiązaniami, co zdaniem analityków powinno nastąpić w 2019 r. W wynikach za drugi kwartał 2018 r. LPP wykazało 9-proc. spadek zapasów na metr kwadratowy, do 1,458 zł z 1,606 zł w drugim kwartale 2017 r. Udało się to dzięki bardzo dobrym wynikom sprzedażowym (widocznym w sprzedaży porównywalnej), ale również za sprawą korzystniejszego kursu walutowego dla kolekcji wiosna/lato 2018 (USD osłabił się wobec złotówki) w porównaniu do kursu wykorzystywanego przy zakupie kolekcji wiosna/lato 2017 - tłumaczy analityk.

Zdaniem analityków Haitong Bank LPP zrobiło wiele, by zoptymalizować swój bilans i w ich opinii pole do dalszej poprawy pozostaje niewielkie.