Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

PIH podsumowuje 2018 rok w handlu: Na niedzielnym zakazie sprzedaży nikt nie korzystaBiuletyn PIH - 17 grudnia 2018 10:53


- W 2018 roku wprowadzono niedziele wolne od handlu. W najmniejszych sklepach, które mogą być prowadzone przez samego właściciela obroty w same niedziele niehandlowe co prawda rosną, ale przez agresywne kampanie zagranicznych dyskontów reklamujących się przed weekendem, w piątki i soboty spadają tak bardzo, że niedzielny wzrost nie jest w skompensować strat z poprzednich dni. Z kolei większe sklepy nie mogą odrobić spadków spowodowanych niedzielnym zamknięciem sklepów - uważa Waldemar Nowakowski, 
prezes Polskiej Izby Handlu.

Rząd ustalił też, że kradzież poniżej 500 zł jest tylko wykroczeniem. – Krokiem w dobrym kierunku jest wprowadzenie rejestru sprawców kradzieży, natomiast nadal problemem pozostaje wysokość kwoty do której kradzież nie jest przestępstwem – zaznacza Waldemar Nowakowski.

W tym roku samorządy uzyskały możliwość decydowania, o tym gdzie i w jakich godzinach może być sprzedawany alkohol. – Otrzymały też nowe możliwość jeżeli chodzi o przyznawanie koncesji na sprzedaż alkoholu – podmioty, które stracą prawo do sprzedaży alkoholu będą mniej konkurencyjne niż sklepy prowadzące sprzedaż. Ma to wpływ na konkurencyjność między sklepami, lecz także może spowodować wzrost korupcji w samorządzie gminnym – komentuje prezes PIH.

–  W nowym roku będzie więcej niedziel z zakazem handlu i będziemy obserwować coraz silniejsze skutki tej zmiany. Spodziewamy się też wzrostu cen produktów, który będzie spowodowany potężnym podniesieniem kosztów energii – podsumowuje Waldemar Nowakowski.