Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Sąd skazał trzech winnych za wypadek na budowie Suwałki PlazaPAP - 21 grudnia 2018 21:28


Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał w piątek trzy osoby w procesie dotyczącym wypadku przy budowie galerii handlowej Plaza w Suwałkach. W 2010 r. zginęły w nim trzy osoby, a czwarta została poważnie ranna. Wyrok w tym zakresie jest prawomocny.

Jednocześnie sąd uchylił wyroki uniewinniające wobec dwóch kolejnych osób oskarżonych w tej sprawie i w tym zakresie sprawę przekazał do ponownego rozpoznania w I instancji.

Wypadek przy budowie suwalskiej galerii handlowej wydarzył się pod koniec lutego 2010 r. Czterech robotników spadło z rusztowania z 14 metrów w czasie prac wykończeniowych sufitu. Trzech zginęło, czwarty został ciężko ranny. Według ocen powołanych w śledztwie specjalistów przyczyną załamania się konstrukcji był zły stan techniczny dźwigara, który w dodatku został niewłaściwie zamontowany. Dźwigar nie wytrzymał obciążeń, gdy kilku mężczyzn stanęło w jednym miejscu na platformie.

Skazani to dwaj współwłaściciele firmy, która projektowała i montowała rusztowania, oraz zatrudniony w niej brygadzista. Sąd apelacyjny utrzymał wobec nich kary od 1,5 do 2 lat więzienia w zawieszeniu, ale wydłużył czas obowiązywania zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w branży związanej ze wznoszeniem rusztowań.

To powtórny proces w tej sprawie. W sierpniu 2013 r. białostocki sąd okręgowy skazał te same trzy osoby na kary więzienia w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie śmierci trzech osób i za narażenie czwartej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Innych trzech oskarżonych uniewinnił.

Ten wyrok Sąd Apelacyjny w Białymstoku wobec pięciu osób jednak uchylił i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania sądowi okręgowemu.