Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Gowin: Chcemy żeby Polska była krajem, w którym wolność gospodarcza rozkwitaPAP - 7 stycznia 2019 13:02


Chcemy żeby Polska była krajem, w którym wolność gospodarcza rozkwita jak najszerzej, chcemy usuwać kolejne bariery, chcemy wprowadzać kolejne uproszczenia prawa - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie wicepremier nawiązał do niedawnego rankingu CEOWorld Magazine, z którego wynika, że nasz kraj jest drugi najlepszym państwem do inwestowania i prowadzenia biznesu (World's Best Countries To Invest In Or Do Business For 2018).

"To jest dowód na to, że plany i działania obozu Zjednoczonej Prawicy, a przede wszystkim działania ministerstwa przedsiębiorczości i technologii na czele z Konstytucją dla Biznesu, przygotowaną wspólnie przez premiera Mateusza Morawieckiego i minister Jadwigą Emilewicz przynoszą pożądane efekty" - ocenił Gowin.

"Chcemy żeby Polska była krajem, w którym wolność gospodarcza rozkwita jak najszerzej, chcemy usuwać kolejne bariery, chcemy wprowadzać kolejne uproszczenia prawa" - zapowiedział.

Wicepremier przypomniał, że na przełomie stycznia i lutego premier Morawiecki przedstawi nowe propozycje; niektóre z nich będą dotyczyć systemu podatkowego.

Gowin wskazał jednocześnie, że od 1 stycznia weszła w życie Konstytucja dla Biznesu, która zawiera "szereg rozwiązań, na które polscy przedsiębiorcy oczekiwali od wielu lat".

Obecna na konferencji szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że rok 2019 to rok przedsiębiorców. "Myślę, że potwierdzają to nie tylko akty prawne przyjęte w ciągu ostatnich lat, ale praktyka, którą już obserwujemy" - stwierdziła. Emilewicz wśród rozwiązań wchodzących w życie z początkiem tego roku wskazała m.in. na możliwość wliczania w koszty uzyskania przychodu pracy współmałżonka lub nieletniego potomka, czy możliwość jednorazowego rozliczania straty do 5 mln zł.

Minister mówił taż o rozwiązaniach przewidujących skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, bez konieczności przechowywania ich w formie papierowej. "Konkretne zmiany, konkretne ułatwienia, które pozostawiają konkretne kwoty w kieszeniach przedsiębiorców, ale także upraszczają prowadzenie działalności gospodarczej"- podkreśliła Emilewicz.

Minister wskazał ponadto, że od stycznia w życie wszedł też "mały ZUS". "Spotykamy się w przededniu terminu, kiedy przedsiębiorcy powinni deklarować się, że chcą rozliczać się w trybie małego ZUS-u" - mówiła dodając, że obecnie złożono przeszło 62 tys. takich zgłoszeń.