Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

IŻŻ: Co piąty uczeń zmaga się z otyłością lub nadwagąportalspozywczy.pl - 25 stycznia 2019 14:43


Obecnie jedynie co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta mają prawidłową masę ciała. Z otyłością zmaga się dzisiaj 25 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet a nadwaga występuje u 44 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet - mówił podczas IV Kongresu Żywieniowego prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, Przewodniczący Komitetu Naukowo-Organizacyjnego, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Skuteczna prewencja otyłości dzieci i młodzieży - to przewodni temat IV Kongresu Żywieniowego.

Występowanie otyłości w Polsce stale dramatycznie rośnie. Niestety prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie tylko gorzej. 

- Grupą wymagającą szczególnej atencji są dzieci oraz młodzież. Co piąty uczeń zmaga się z otyłością lub nadwagą. A to w konsekwencji oznacza bardziej otyłe i podatne na ciężkie choroby społeczeństwo dorosłych jutra - wskazuje Mirosław Jarosz.

Zdaniem ekspertów narastanie nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży to problem co najmniej kilku obszarów naszego stylu życia. Wśród czynników, które się do tego przyczyniły są m.in. niewystarczające działania prewencyjne, zbyt mało akcji prowadzonych w przedszkolach i szkołach, znikome akcje edukacyjne w miejscach pracy, powoli następujące działania reformulacji produktów spożywczych a także powszechne używanie urządzeń elektronicznych, zaburzenia snu oraz stres.

Zdaniem ekspertów IŻŻ jednym z najważniejszych i najprostszych narzędzi skutecznej profilaktyki otyłości były i są piramidy żywieniowe czyli graficzny sposób opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie, wzbogacony o stosowne zasady i komentarze.