Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Auchan otwiera pierwszy bezobsługowy sklep w Europiedlahandlu.pl za Retail Detail - 11 lutego 2019 10:41


W marcu francuska sieć Auchan otworzy swój pierwszy sklep "Minute" w Europie, we francuskiej gminie Villeneuve d'Ascq (w pobliżu granicy z Belgią). Kompaktowy sklep nie będzie mieć kas ani personelu: zakupy będą się odbywać w całości za pośrednictwem smartfona.

Po wielu nieudanych testach, Auchan Minute rozpoczęło działalność w Chinach w 2017 roku: te mini-supermarkety wielkości kontenera są otwarte 24 godziny na dobę, co jest możliwe dzięki temu, że nikt nie pracuje w tych sklepach. Od momentu wejścia do środka, do momentu zrobienia zakupów, wszystko odbywa się za pomocą smartfona. W Chinach klienci przed wejściem do placówki są identyfikowani za pośrednictwem swojego konta. Gdy są już w środku, wybierają produkty i skanują kody kreskowe. Płatność jest również realizowana za pośrednictwem aplikacji na smartfona. 

Nie jest jasne, jak bardzo ta formuła zostanie dostosowana do rynku francuskiego, ale w Chinach bezzałogowy sklep stał się dość powszechny: Auchan ma już ponad 750 sklepów "Minute" w największych miastach. Ograniczony asortyment (500 jednostek SKU) jest zoptymalizowany dla każdej lokalizacji, a poziomy zapasów są automatycznie aktualizowane, tak aby można było je uzupełnić w razie potrzeby towarem z najbliższego hipermarketu.

Aby przetestować europejską wersję tego pomysłu, pierwszy sklep w tym formacie będzie początkowo dostępny wyłącznie dla pracowników Auchan. Po identyfikacji za pośrednictwem smartfona klienci mogą wejść do małego sklepu o powierzchni zaledwie 18 mkw. Auchan już mówi o dalszej ekspansji w całej Francji, jeśli test okaże się sukcesem.

Francuski rywal, firma Carrefour, otworzy podobny sklep wiosną w samym sercu Brukseli: całodobowy, bezzałogowy supermarket będzie miał 60 mkw. i zaoferuje 400 produktów.