Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Tylko co piąty Polak spędza więcej czasu z rodziną w niedziele bez handlurp.pl - 3 marca 2019 21:12


Zakaz handlu w niedziele nie pomaga małym sklepom, uderza w centra handlowe i tylko 19 proc. Polaków spędza więcej czasu z rodziną – wynika z badania BIG InfoMonitor dla „Rzeczpospolitej". Największa grupa ankietowanych w tym badaniu przyznaje, że z ich perspektywy nic się nie zmieniło.

Jednak trzeba pamiętać, że nadal mamy do czynienia z wariantem pośrednim ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Dopiero od 2020 r. zakaz pracy sklepów obejmie wszystkie niedziele poza okresami przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Oczywiście część punktów będzie nadal handlować, ale to dość ograniczona grupa.

– Najnowsze badania pokazują, że ostatnie zaostrzenie zakazu handlu w niedziele do trzech niedziel w miesiącu spowodowało wzrost niezadowolenia konsumentów. Liczba przeciwników zakazu zaczęła wyraźnie przewyższać liczbę jego zwolenników. Zatem wraz z dalszym zaostrzaniem przepisów ustawy należy spodziewać się rosnącego niezadowolenia – mówi dr Jolanta Tkaczyk, ekspertka w dziedzinie zachowań konsumenckich z Akademii Leona Koźmińskiego.

– Na zamknięciu sklepów korzysta przede wszystkim e-commerce, choć wciąż jeszcze do sklepów w sieci nie zostały przekierowane wszystkie wydatki, które trafiały do sklepów stacjonarnych – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Nie ma jednak wątpliwości, że jest to tylko kwestia czasu i e-handel o tym wie. Świadczy o tym m.in. dynamiczny wzrost liczby nowo uruchamianych e-sklepów – dodaje.

całość na rp.pl