Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

W 2,5 tys. sklepów zebrano 381 ton art. spożywczych dla potrzebującychPAP - 11 kwietnia 2019 15:05


381 ton artykułów spożywczych trafi do najbardziej potrzebujących jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy dzięki Wielkanocnej Zbiórce Żywności – poinformowali w komunikacie przesłanym w czwartek PAP organizatorzy akcji Federacja Polskich Banków Żywności.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, zbiórka odbyła się w ubiegły weekend w 2,5 tys. sklepów w całej Polsce. Łącznie w wydarzeniu brało udział ponad 33 tys. wolontariuszy stacjonujących w 400 miastach.

"Tegoroczny wynik wspomnianych działań znacząco przewyższa rezultaty ubiegłorocznej zbiórki. W 2018 r. w ramach akcji udało się zgromadzić 358 ton żywności. Do tej edycji zbiórki przyłączyły się 24 banki żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności" - czytamy w komunikacie.

Pomoc żywnościowa trafi m.in. do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, samotnych rodziców i do dzieci. "W naszym kraju żyje około 1,6 mln takich ludzi, a dla wielu z nich pusty talerz stanowi przykrą codzienność. Banki żywności już w tym tygodniu rozpoczęły przekazywanie żywności" - napisali autorzy.

"Sukces tegorocznej zbiórki bardzo nas cieszy. Naszą misją od wielu lat jest przekazywanie jedzenia potrzebującym. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie pomoc darczyńców. Te 381 ton zebranych artykułów spożywczych to setki tysięcy drobnych gestów życzliwości i zrozumienia wobec trudnej sytuacji innych ludzi, które składają się na realną pomoc" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Wielkanocna Zbiórka Żywności ma charakter lokalny. Zorganizowały ją 24 banki żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. Objęła prawie wszystkie województwa.

Podczas zbiórki wolontariusze zachęcali do kupowania produktów takich, jak: olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze. Następnie produkty ze zbiórki zostały przetransportowane do magazynów, gdzie są obecnie liczone, sortowane i pakowane w paczki. Stamtąd zostaną przekazane do lokalnych organizacji pomocowych. Dzięki temu osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.