Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Bronisze: Wysoka podaż warzyw spod osłon wpływa na spadek cenBronisze/portalspozywczy.pl - 11 kwietnia 2019 17:23


Na Rynku Hurtowym Bronisze obserwuje się wysokie obroty mimo, że do świąt zostało jeszcze 8 dni to hurtownicy z dalszych rejonów Polski już robią zapasy korzystając z niskich jeszcze cen. Najazd kupców z okolic Rynku spodziewany jest w środę i czwartek przyszłego tygodnia.

Jak podaje Rynek Hurtowy Bronisze duże nasłonecznienie w ostatnich 10 dniach przyniosło przyspieszony wzrost i dojrzewanie krajowych warzyw uprawianych w tunelach foliowych i szklarniach. Wzrosła ich podaż na Rynku Hurtowym Bronisze a przez to spadły (czasem skokowo) ceny.

Wysoka podaż rzodkiewki wyeliminowała import z Włoch i Hiszpanii. Obecnie cena za pęczek wynosi od 1 do 1,5 zł. Znacząco wzrosła podaż botwiny i młodego buraka w pęczkach cena od 2,5 do 3 zł

Jest już polski szczypiorek, który kosztuje 0,85-1,1 zł/pęczek i szczypior cebulowy za którego zapłacimy 2-2,5 zł za pęczek o długości nawet 40 cm

Słoneczne dni wywołały wysyp ogórków szklarniowych, których cena spadła momentami do 2 zł/kg . Obecnie kosztują 3-3,75 zł/kg. Zaobserwowana została także wysoka podaż pomidorów czerwonych i malinowych a ceny na razie utrzymują się na stałym poziomie 8-11 zł/kg.

Sałata masłowa i karbowana po okresie zimowych zaporowych cen zbliżyła się do poziomu cen importowanej, czyli w granicach 1,6 zł za sztukę. Pewną niespodzianką o tej porze stało się pojawienie rabarbaru uprawianego pod osłonami w cenie 7-8 zł/kg.

Na Warszawskich Broniszach nie poprawiła się sytuacja warzyw gruntowych. Wyjątkowo niska podaż ma swe zatrważające odzwierciedlenie w cenach.

Kapusta biała kosztuje 2,8-3,2 zł/kg. Jest to 8-krotnie drożej niż 2018 r. Cebula biała 1,8-2,1 zł/kg – 3,5-krotnie drożej niż 2018 r. Marchew kosztuje 1,6-2,2 zł/kg a pietruszka 7-9 zł/kg. Jest to poziom cenowy zbliżony do tego z 2018 r. Natomiast 2,5-krotnie droższe są ziemniaki, obecne ceny za kilogram ziemniaków wynoszą od 1,6 do 1,8 zł.