Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Kryzys w Inspekcji Weterynaryjnej może uderzyć w eksport polskiej żywnościPAP - 27 kwietnia 2019 11:32


Kryzys kadrowo-finansowy w Inspekcji Weterynaryjnej po raz pierwszy może uderzyć w eksport polskiej żywności - powiedział w piątek prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz. Dodał, że w ostatnich 5 latach zasoby kadrowe służby weterynaryjnej skurczyły się o 20 proc.

"Grozi nam załamanie eksportu polskiej żywności. Jest to efekt katastrofalnej sytuacji kadrowo-finansowej Inspekcji Weterynaryjnej, której dramatyczną sytuację potwierdzili unijni audytorzy, którzy kontrolowali system bezpieczeństwa żywności w Polsce" - powiedział szef KRLW.

"Komisja Europejska, która opublikowała raport z wynikami przeprowadzonego w lutym audytu nt. przestrzegania przez Polskę unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności w związku z publikacjami dziennikarskimi pokazującymi proceder nielegalnego uboju zwierząt bez nadzoru lekarsko-weterynaryjnego, stwierdziła znaczny niedobór lekarzy weterynarii na poziomie powiatowych inspektoratów weterynarii co wpływało na liczbę kontroli, które czasami nie były wykonywane" - zaznaczył Łukaszewicz. Dodał, że w raporcie zwrócono uwagę na potrzebę poprawy sytuacji kadrowej i podniesienie wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wynagrodzeń za czynności urzędowe wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii."

Szef Rady zaznaczył na konferencji, że "z nieoficjalnych informacji wynika, że do podobnych wniosków doszedł również drugi unijny audyt, który odbył się na przełomie marca i kwietnia. Stwierdzono w nim, że urzędowy system kontroli żywności jest właściwie skonstruowany, ale grozi mu niewydolność z powodu braków kadrowych i finansowych w Inspekcji Weterynaryjnej".

Łukaszewiczowi wtórował prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Wolnej Praktyki "Medicus Veterinarius" Jacek Sośnicki, "Stany Zjednoczone postawiły polskiemu rządowi ultimatum w sprawie zatrudnienia ok. 50 lekarzy weterynarii do nadzoru zakładów mięsnych eksportujących do USA". "Jeżeli się to nie uda, w połowie lipca Amerykanie wprowadzą embargo na polską wieprzowinę. Embargo ze strony USA może przynieść efekt domina i mogą dołączyć się do niego kolejne państwa" - dodał.

Ekspert wskazał, że w samym 2018 r. eksport ten wart był 631 mln zł. "W tej chwili trwają gorączkowe poszukiwania dodatkowych 4 mln zł na sfinansowanie wymaganych przez USA etatów. Niestety, z powodu niskich pensji lekarzy w Inspekcji Weterynaryjnej trudno znaleźć chętnych, co więcej, kolejni specjaliści odchodzą - średnio 100 osób rocznie. Jeszcze 5 lat temu w służbie weterynaryjnej pracowało 2,5 tys. lekarzy, dziś niespełna 2 tys." - powiedział.

Przedstawiciele samorządu lekarsko-weterynaryjnego przypomnieli na konferencji, że minister rolnictwa wielokrotnie obiecywał przeznaczenie do końca marca 40 mln zł na podwyżki dla Inspekcji Weterynaryjnej. Miała to być pierwsza transza ze 160 mln zł niezbędnych do wzmocnienia IW. Do tej pory z obietnicy się nie wywiązali, co znacznie obniża wiarygodność tej instytucji i grozi zaostrzeniem protestu.

"Apelujemy do ministra rolnictwa o natychmiastowe przeznaczenie dodatkowych środków na funkcjonowanie Inspekcji Weterynaryjnej. Dalsze ignorowanie tej sytuacji i działanie na zasadzie "jakoś to będzie" grozi poważnymi konsekwencjami, które odczuje cała polska gospodarka" - powiedział Łukaszewicz. Dodał, że związki zawodowe weterynarzy są o krok od decyzji o zaostrzeniu formy protestu, który od dłuższego czasu trwa, i wejściu z rządem w spór zbiorowy.