Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Dyrektor PIH: Nie przewidujemy odblokowania pobierania podatku w tym rokudlahandlu.pl - 17 maja 2019 10:35


Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce, uzasadniając, że Komisja popełniła błąd uznając sporny środek za pomoc państwa. - Na ostateczny finał tego rozstrzygnięcia trzeba będzie jeszcze poczekać, bo jest to decyzja sądu pierwszej instancji. Nie przewidujemy odblokowania pobierania podatku w tym roku. Sąd Europejski przyjął, że polski progresywny podatek od handlu nie jest nieuzasadnioną pomocą publiczną - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

- Zauważmy, że w unijnej Europejskiej Karcie Małych Przedsiębiorstw jest zapisane, że systemy podatkowe państw członkowskich powinny być dostosowane do tego, aby promować rozwój małych przedsiębiorstw. W naszej ocenie polski podatek progresywny taką funkcję pełni. Pamiętajmy, że kształt podatku handlowego w Polsce to był wynik trudnych i długich negocjacji. Jest to kompromis i jedyna możliwość akceptowana przez branżę handlu niezależnego. Natomiast kwota wolna odpowiada unijnej definicji obrotów małych i średnich przedsiębiorstw - komentuje przedstawiciel PIH.

- Środowisko handlu niezależnego wielokrotnie podkreślało, że jeżeli mamy wprowadzać w Polsce podatek od handlu, to może być on tylko progresywny z wysoką kwotą wolną. Ogólnie oceniamy sytuację dobrze. Przypominamy, że deklarowanym celem rządu, przy wprowadzaniu tego podatku, było wyrównanie szans między handlem niezależnym a sieciami wielkopowierzchniowymi i dyskontami. W naszej ocenie taki cel ten podatek ma spełniać. Będziemy śledzić dalszy rozwój wydarzeń i jak zawsze brać udział w dyskusjach nad kształtem handlu w Polsce - podsumowuje Maciej Ptaszyński.

Więcej o decyzji Sądu UE TUTAJ