Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Marszałkowska reprezentacyjną ulicą handlową Warszawy?



propertynews.pl - 4 czerwca 2019 09:38


Wszystkie stolice europejskie mają reprezentacyjną ulicę modową. W Warszawie szansę na to ma środkowy odcinek Marszałkowskiej - uważa Jan Zombirt, dyrektor Działu Doradztwa Strategicznego JLL. Władze miasta chcą wykorzystać ten potencjał, ograniczając ruch samochodowy. Kluczową barierą jest oczekiwany przez sieci handlowe długoletni okres najmu. – Dlatego szukamy operatora ciągu lokali, co pozwoli nam zyskać przewagę w zarządzaniu całymi segmentami ulicy – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

JLL w ramach badania przygotowanego dla stołecznego ratusza zidentyfikowało trzy rodzaje ulic handlowych. Pierwszy to reprezentacyjna ulica handlowa. Jej profil jest zdominowany przez branżę modową. Z reguły znajduje się w ścisłych centrach miast, w gęstej zabudowie, z dużym ruchem pieszych. Drugi rodzaj stanowią ulice bądź kwartały luksusowe, oferujące towary z wyższej półki. Znajdują się zazwyczaj w bardziej kameralnych zakątkach. Ostatnim segmentem ulic handlowych wyodrębnionych przez JLL są szlaki w poszczególnych dzielnicach, które ze względu na lokalizację w ciągu komunikacyjnym i duży ruch pieszych wykształciły sobie funkcję handlową.

Które kategorie w Warszawie wymagają wsparcia? – pytał Jan Zombirt podczas targów i konferencji ReDI zorganizowanej przez Polską Radę Centrów Handlowych.

Warszawie brakuje reprezentacyjnej ulicy modowej. Wszystkie stolice europejskie mogą się taką pochwalić. Tymczasem w stolicy Polski potencjał ma jedynie fragment Marszałkowskiej w okolicach Domów Centrum - uważa Jan Zombirt, dyrektor Działu Doradztwa Strategicznego JLL.

Dlaczego nie Nowy Świat i Chmielna?

- Ich charakter bardzo się zmienił w ostatnich latach. Tradycyjny handel został wyparty w dużej mierze przez funkcję gastronomiczną, co nie jest wcale złym zjawiskiem. Na całym świecie trend rozwijającej się gastronomii na ulicach ożywia place i dzielnice. Jednak z tego powodu te dwa popularne stołeczne trakty należy uznać za ulice spacerowe – podkreśla Jan Zombirt.

Więcej na propertynews.pl