Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Polacy kupują w Biedronce, Rossmannie, Pepco, CCC, Castoramie i Decathlonie



dlahandlu.pl - 12 czerwca 2019 12:36


Z danych agencji Inquiry, która startuje z YouGov BrandIndex wynika, że do sieci sklepów cieszących się największą popularnością wśród Polaków należą: Biedronka, Lidl, Rossmann, Decathlon, Castorama, Pepco, IKEA oraz CCC. BrandIndex odzwierciedla nastroje konsumenckie w reakcji na kampanie reklamowe i inne doniesienia w mediach oraz wydarzenia sezonowe. Pokazuje, jak przekładają się one na zakupy, poziom satysfakcji i ogólną opinię o markach.

Według danych BrandIndex, 75% dorosłych Polaków robi zakupy w Biedronce. W Lidlu kupuje 59% rodaków i jest to najchętniej polecany sklepem spożywczym (wskaźnik rekomendacji wynosi 49% ogółem, a wśród klientów sieci – 70%). Na trzecim miejscu znalazła się Żabka. Przy czym w zależności od tego czy jest to sklep po rebrandingu czy przed wywołuje skrajne emocje klientów. Nowa Żabka wygrywa w grupie osób 18-29 lat, która robi tam zakupy najczęściej.

Na rynku drogerii bezkonkurencyjny pod względem popularności jest Rossmann. W tej sieci kupuje 57% respondentów, a wskaźnik rekomendacji wynosi 54% ogółem i 73% wśród klientów. Sieć Hebe w ciągu ostatnich 2 miesięcy poprawiła wizerunek, a wskaźnik rekomendacji wśród jej klientów jest równie wysoki, co dla Rossmanna.

Z kolei wśród sklepów sportowych prym wiodą Decathlon (w tej sieci kupuje 16% dorosłych Polaków) i 4F (11%). Najchętniej odwiedzanym miejscem zakupu w kategorii DIY jest Castorama (25%), a wśród sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz – IKEA (37%). Na rynku mody najsilniejsze są Pepco (zakupy robi tu 30% respondentów), H&M (22%) i Reserved (15%). Co może być zaskoczeniem poza podium znalazła się Zara.

Do ulubionych marek obuwniczych Polaków należą CCC (28% badanych kupuje w tej sieci)
i Deichmann (15%). Jednak w ocenie respondentów obydwie ustępują innym markom pod względem jakości – wyższe wyniki mają m.in. Wojas i Ryłko (wskaźnik jakości dla obu tych marek wynosi 25%). Podium zajmują znane brandy międzynarodowe: Adidas (wskaźnik jakości na poziomie 47%), Nike (40%) oraz Puma (36%).

Na rynku DiY liderem jest Castorama. Drugie miejsce zajmuje Leroy Merlin, trzecim najchętniej wybieranym sklepem jest Obi, czwartym PSB Mrówka, a piątym Bricomarche.


YouGov BrandIndex to syndykatowe badanie kondycji marek dostępne na całym świecie. Jest realizowane od 10 lat, według tej samej metodologii dla wszystkich krajów, na panelu badawczym liczącym ponad 6 mln respondentów z 43 państw (w tym USA, kraje Europy Zachodniej, Rosji, Azji i Bliskiego Wschodu). W 2019 roku – dzięki współpracy nawiązanej przez YouGov z Inquiry – do tego grona dołączyła również Polska.
Obecnie YouGov BrandIndex obejmuje w Polsce 60 marek podzielonych na 6 sektorów – sieci spożywcze, DIY, moda, obuwie, sport, drogerie. Już wkrótce zostanie rozszerzony o branżę gastronomiczną oraz marki sklepów z elektroniką i artykułami dla dzieci. YouGov BrandIndex monitoruje marki pod kątem 15 wskaźników z zakresu komunikacji, wizerunku i relacji. Wywiady są realizowane codziennie na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Na bieżąco pokazuje, o jakich markach rozmawiają Polacy, a także jak szybko zmieniają się ich nastroje i preferencje zakupowe.