Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Twórca Dino i właściciel aplikacji Wish w pierwszej 10-tce najbogatszych Polakówwprost.pl - 17 czerwca 2019 09:47


Na liście Wprost wśród najbogatszych Polaków znaleźli się właściciel sieci Komfort, Dino, Ptak Fashion City oraz aplikacji zakupowej Wish.

Antoni Ptak znalazł sie na miejscu 10. Jest właścicielem Ptak Fashion City, miasta mody zlokalizowanego na skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 w Rzgowie pod Łodzią. Na początku przyszłego roku planuje otwarcie kolejnego parku handlowego z 10 tys. mkw powierzchni. W środku ma się znaleźć market spożywczy, duży sklep ze sprzętem AGD i RTV, drogeria, salon meblarski, a nawet sklep zoologiczny.

Na 7. miejscu znalazł się Piotr Szulczewski. W szufladzie trzyma dwa paszporty: kanadyjski i polski. W wieku 30 lat stworzył aplikację mobilną do robienia zakupów. Dzisiaj z pomocą Wish zakupy robi codziennie kilka milionów ludzi na całym świecie. To taki zakupowy dyskont na smartfona, gdzie klientów kuszą przede wszystkim wielkie obniżki cen. W ofercie ma 300 mln produktów, a sam dorastał przecież wśród pustych sklepowych półek w czasach PRL. Urodził się w Warszawie. W stolicy mieszkał 11 lat. Po polsku rozmawia już tylko z rodzicami, którzy ćwierć wieku temu wyemigrowali z Polski do Stanów.

Na 5 miejscu listy jest Tomasz Biernacki. Właściciel sieci marketów Dino, która kilka miesięcy temu przebiła magiczną barierę pierwszego tysiąca sklepów. Przez ostatnie pół roku kurs akcji handlowego potentata urósł na warszawskiej giełdzie o jedną trzecią. Dino otwiera market za marketem. Tomasz Biernacki podobnie jak Karl i Theo Albrecht, legendarni właściciele niemieckiej sieci sklepów Aldi, bardzo dba o swoją prywatność. Nie udziela wywiadów, nie pokazuje się na branżowych imprezach, nie było go nawet na debiucie własnej firmy na giełdzie.

Numerem 1. jest Michał Sołowow. Najbogatszy Polak kontroluje producenta podłóg Barlinek, sieć sklepów z dywanami Komfort czy producenta ceramiki sanitarnej i wyposażenia łazienek, firmę Cersanit z siedzibą w Kielcach. Należy do niego także sieć barów rybnych North Fish czy hamburgerowni John Burg. Prowadzi też kilkadziesiąt salonów Homla z artykułami do wyposażenia wnętrz. Pod koniec zeszłego roku przejął firmę Podnet, która prowadzi w Rumunii sieć sklepów z tej samej branży.