Pracownicy Amazona w Polsce żądają podwyżek

Autor: dlahandlu.pl 13 lipca 2017 09:48

Pracownicy Amazona w Polsce żądają podwyżek

Polscy pracownicy Amazona upominają się o podwyżki, żądając, aby gigantyczne przychody firmy (35.7 mld  dolarów za pierwszy kwartał 2017r.), które uzyskiwane są dzięki ich pracy, znalazły swoje odzwierciedlenie w płacach pracowników. Dodatkowo skarżą się na warunki pracy: zamrożone urlopy przez pierwszą połowę lipca, zmiany po 11,5 godziny, zmęczenie spowodowane brakiem czasu na sen i życie prywatne, presję na pracownikach, m.in. kontrolę ilości wyjść i minut spędzonych w toalecie czy zakaz rozmów w czasie pracy.

Firma właśnie skończyła przegląd wynagrodzeń. Amazon ustala wysokość corocznych podwyżek na podstawie danych o stawkach w regionie i w branży, czy informacji o bezrobociu. Zaś pracownicy domagają się, aby firma podniosła płace zgodnie z tym jakie przychody uzyskuje. Dlatego pracownicy żądają podwyżki stawki podstawowej o 30 proc., wprowadzenia trzynastej pensji na wzór francuskiego Amazona, podniesienia stażowego na wzór niemieckiego Amazona oraz wczasów pod gruszą z Funduszu Socjalnego.

Pracownicy Amazona uważają, że stawki oferowane przez Amazon nie są konkurencyjne: płace  pracownika fizycznego w sektorze logistyki w Wielkopolsce wyniosły w 2016 r. między 2600 zł (pierwszy kwartyl) a 3900 zł (trzeci kwartyl), a na Dolnym Śląsku 2400 zł (pierwszy kwartyl), 3600 zł (trzeci kwartyl) – według raportu „Market Insights 2017. Rynek Nieruchomości Magazynowych” Colliers International. Oznacza to, że ¾ wszystkich pracowników logistyki zarabiało do 3600-3900 zł, podczas gdy w Amazonie wysokość średniego wynagrodzenia zasadniczego pracownika  magazynowego (poziom 1) to średnio 2618,44 gr, a średnie wynagrodzenie brutto (łącznie z nadgodzinami, premią i dodatkami) wyniosło w pierwszym kwartale 2017 r. 3072,58 zł (za informacją na temat Funduszu Płac).

Inicjatywa Pracownicza zorganizowała akcje Bezpieczna Paczka, przypominając pracownikom o tym, żeby pamiętali o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Akcja ma charakter  międzynarodowy, biorą w niej udział także pracownicy Francji i Niemiec. Aktualnie w kilku magazynach w Niemczech trwają strajki. Pracownicy domagają się Układu Zbiorowego, który gwarantowałby im wyższe płace.

W przesłanym do redakcji oświadczeniu Amazon odniósł się do ww. informacji:

"Amazon zatrudnia w Polsce na stałych umowach o pracę już ponad 7000 osób i wciąż zwiększa liczbę pracowników, co nie byłoby możliwe, gdyby nasza oferta nie była atrakcyjna. W każdym roku Amazon analizuje dane pochodzące od ponad 150 różnych lokalnych pracodawców. Porównywane są wynagrodzenia otrzymywane na podobnych stanowiskach w okolicach Wrocławia i Poznania, a także świadczenia pozapłacowe oferowane przez innych pracodawców. Na tej podstawie określamy wysokość pensji i pakiet benefitów, tak by nasza oferta zawsze pozostawała konkurencyjna.

- Stawki godzinowe w Amazon są konkurencyjne w stosunku do oferowanych przez inne podmioty w branży. W połączeniu z wyjątkowo atrakcyjnymi świadczeniami dodatkowymi, takimi jak bezpłatny transport, ciepłe posiłki za złotówkę, prywatna opieka zdrowotna i ubezpieczenie na życie, stanowią rzadko spotykany pakiet wynagrodzeń. Oferowany przez Amazon program „Postaw na swój rozwój”, w ramach którego firma pokrywa nawet 26 000 zł kosztów poniesionych przez pracowników na cele edukacyjne w ciągu 4 lat, to ważny element, stanowiący o wyjątkowości oferty Amazon. Inni pracodawcy w branży powinni pójść za przykładem Amazon” – mówi Kazimierz Sedlak, Dyrektor Generalny Sedlak & Sedlak, firmy zajmującej się konsultingiem w zakresie płac oraz badaniami rynku." - napisano w oświadczeniu Amazon.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,89

  • Śr

    2,64

  • Min

    2,16

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane