PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ważny wyrok NSA: Nie dla sprzedaży alkoholu w internecie

Autor: UM Warszawa, dlahandlu.pl 16 lutego 2017 09:52

Ważny wyrok NSA: Nie dla sprzedaży alkoholu w internecie fot. shutterstock

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 21 kwietnia 2016 r. stwierdził, że sprzedaż napojów alkoholowych przez internet stanowi naruszenie przepisów prawa. Nieprzestrzeganie warunków sprzedaży napojów alkoholowych skutkuje cofnięciem zezwolenia.

Urząd Miasta opisał wyrok sądowy (sygn. akt GSK 2566/14):

- W ocenie sądu nie ma znaczenia, że przedsiębiorca posiada zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wydane dla konkretnego sklepu. Jeżeli alkohol zostanie wydany kupującemu poza miejscem określonym w zezwoleniu, to następuje naruszenie warunków sprzedaży. Nieprzestrzeganie warunków sprzedaży napojów alkoholowych skutkuje sankcją w postaci cofnięcia zezwolenia na 3 lata - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Sprawa rozpoczęła się od tego, że Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej przeprowadził kontrolę w sklepie, która wykazała, że na jego stronie internetowej oferowano między innymi 986 asortymentów napojów alkoholowych. Pozorujący nabywcę inspektor WIIH złożył zamówienie i dokonał zakupu kontrolowanego przez internet 2 napojów alkoholowych. Zgodnie ze złożonym zamówieniem alkohol dostarczono do siedziby Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, a kupujący otrzymał paragon fiskalny wydany w toku zakupu kontrolowanego.

W toku postępowania spółka wyjaśniła, że sklep internetowy nie jest miejscem sprzedaży w rozumieniu art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ale jedynie narzędziem, za pośrednictwem którego klient zamawia towary znajdujące się w ofercie sklepu prowadzonego. W ocenie spółki towary sprzedawane za pośrednictwem platformy internetowej zlokalizowane są w placówce posiadającej stosowne zezwolenia, zaś dostawcy dowożą do klienta towar nabyty uprzednio w prowadzonym przez spółkę sklepie. Decyzją z dnia (...) września 2012 r. prezydent Miasta K. cofnął zezwolenia wydane dla A. M. S.A. na sprzedaż napojów do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwo, na sprzedaż napojów pow. 4,5 % do 18 % zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz na sprzedaż napojów pow. 18 % zawartości alkoholu. Spółka wniosła odwołanie od powyższej decyzji.

Urząd Miasta Warszawa przypomina, że Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2016.487 j.t.) nakłada na organy administracji samorządowej obowiązek przeciwdziałania alkoholizmowi. Jednym ze sposobów na ograniczenie dostępu do alkoholu jest dopuszczenie jego sprzedaży tylko za stosownym zezwoleniem i w ściśle określonych miejscach. Ponadto wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem, może odbywać się wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu.

W uzasadnieniu wyroku NSA podkreśla, że w związku z takimi uregulowaniami wspomnianej ustawy, całkowicie niedozwolone jest stosowanie jakichkolwiek ułatwień przy sprzedaży alkoholu. Przyjmowanie zamówień na odległość i dowożenie alkoholu do miejsca wyznaczonego przez klienta, jest właśnie takim niedopuszczalnym przypadkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Artur 2017-02-19 10:44:50

  Dobrze rozumiem.

  Czyli jak prowadzę sklep alkoholowy i klient zamówi sobie np. przez portal facebook butelkę trunku. Następnie przyjdzie osobiście ją odebrać, to taki sposób jest zabroniony?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,22

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane