16 proc. Polaków kupuje książki w e-sklepach

Autor: dlahandlu.pl 23 kwietnia 2015 10:21

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że najpopularniejszym miejscem, w którym Polacy zaopatrują się w książki, są ciągle stacjonarne księgarnie, ale coraz częściej książki kupujemy w internecie i w supermarketach. 16 proc. Polaków kupuje książki online, gdzie najłatwiej jest znaleźć wybraną książkę w promocji.

Według raportu Biblioteki Narodowej 73 proc. Polaków nie kupuje książek. Jednym z deklarowanych powodów jest wysoka cena książki. W ciągu 10 lat cena ta wzrosła o ok. 10 zł – w 2005 zł za książkę płaciliśmy poniżej 30 zł, w 2012 r. cena wzrosła prawie do 40 zł (dokładnie 38,70 zł).

Cena na okładce nie jest jednak obowiązująca, a sklepy prześcigają się w promocjach. Jak wynika z badania wykonanego przez MillwardBrown na zlecenie Polskiej Izby Książki, jedna trzecia kupionych w ciągu ostatniego roku książek nabyta została w cenie promocyjnej.

Średnia wielkość promocji oscyluje najczęściej wokół 20 proc. na cały asortyment danego e-sklepu lub 30 proc. na wybraną kategorię książek, np. dla dzieci czy poradniki.

Z internetowych promocji na książki najczęściej korzystają osoby młode. 44 proc. użytkowników korzystających w promocji na książki w kodyrabatowe.pl to grupa 25-34 lat, zaraz za nimi znajdują się jeszcze młodsi – 32 proc. to osoby w wieku 18-24 lata. Osoby po 55. roku życia rzadko szukają promocji w internecie – to jedynie 8 proc. użytkowników.

Najczęściej książki w promocji kupują kobiety – stanowią one aż 68 proc. użytkowników szukających rabatów na książki. Największą popularnością niezmiennie cieszy się Empik.com, Matras.pl i Merlin.pl. Mężczyźni częściej szukają promocji do Gandalf.pl i Taniaksiazka.pl, kobiety tymczasem częściej wybierają książki ze Znak.com.pl i z Ravelo.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Monia 2015-04-23 10:58:26

  Identyfikowałam się z kobietami, ale ten artykuł zmienił to! Skoro kupuję w TaniaKsiazka.pl to częściej jestem mężczyzną :-)

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,60

 • Śr

  3,43

 • Min

  2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane