PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

4 na 10 kupujących w sieci korzysta z płatności kartą online

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 9 lipca 2013 13:09

Według danych PayU 4 na 10 kupujących w sieci skorzystało w ciągu ostatniego roku z płatności kartą online. W porównaniu do najchętniej wybieranej metody płatności w Internecie, czyli szybkiego e-przelewu, plastikowy pieniądz nie cieszy się jednak dużą popularnością. Wiele osób nie wie np., że transakcje kartowe, jako jedyne, chroni mechanizm chargeback, a za e-zakupy można zapłacić również zwykłą kartą debetową, nie tylko kredytową.

Według danych przedstawionych w raporcie netB@nk Polacy mają w portfelach ponad 27 mln kart debetowych oraz 6,3 mln kart kredytowych (dane za I kw. 2013 r.) Podczas, gdy z miesiąca na miesiąc przybywa kart płatniczych wydawanych do rachunku bankowego, to ilość „kredytówek" posiadanych przez Polaków topnieje - od grudnia 2009 roku zanotowano 42 proc. spadek w tym obszarze. Przyczyn tego zjawiska, zdaniem Pawła Widawskiego ze Związku Banków Polskich, należy upatrywać zarówno po stronie wydawców kart, jak i konsumentów - ci ostatni ograniczając kredytowanie i tnąc konsumpcję pozbywają się droższych (pod względem utrzymania) kart kredytowych.
Nie bez znaczenia był w tym przypadku również wzrost zagrożonych kredytów na kartach kredytowych, co jest wynikiem braku odpowiedniej edukacji posiadaczy kart kredytowych w momencie pojawienia się ich na rynku w 2009 r. Dziś skutkuje to, niesłusznie, ograniczonym zaufaniem do płatności kartowych, m.in. w Internecie. Potwierdzają to dane firmy PayU, krajowej instytucji płatniczej. Okazuje się, że płatności kartą w sieci są w Polsce mniej popularne niż za granicą, gdzie w wielu krajach stanowią najchętniej wybieraną metodę finalizacji zamówienia.
- Obecnie najczęściej wybieraną metodą płatności w polskim Internecie jest szybki e-przelew, wykonywany bez konieczności ręcznego wypełniania formularza przelewu przez kupującego. W ten sposób w ciągu ostatniego roku płaciło 89 proc. kupujących online, podczas gdy karty użyło w tym czasie 40 proc. badanych osób. Jednym z czynników, który na to wpływa może być brak wiedzy na temat tego, że za zakupy internetowe można zapłacić nie tylko kartą kredytową, ale również zwykłą debetową, jaka jest wydawana niemal do każdego rachunku bankowego - mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU SA, instytucji płatniczej współpracującej m.in. z platformą allegro.
- Większość Polaków wciąż jednak kojarzy katy kredytowe jako te pozwalające na płatność przez Internet, a debetowe jako narzędzie do płatności w sklepie stacjonarnym lub wypłaty gotówki z bankomatu. Wynikać to może z funkcjonującego do nie tak dawna rozróżnienia na karty wypukłe oraz wklęsłe - dodaje Paweł Widawski, Dyrektor ds. Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej w Związku Banków Polskich.

 • Alicja 2013-07-11 19:48:18

  Jakim trzeba byc mało rozgarniętym , żeby decydować się na kartę kredytową za którą trzeba rocznie płacić 60-70zł. No chyba, że wykona się płatnośći w roku rozliczeniowym na 12 000 mBank do 15000zł w roku Alior . Czyli ponad 1000 zł miesiecznie średnio. Jeszcze jak ktoś ma kartę debetową, tez banki wymagaja miesięcznie płatności na okreslone kwoty .Czasami ludzie maja dwa konta i znowu wymagania co dopłatności kartą . Jeśli ktoś ma nawet 2000 czy 3000 dochodów to jak może zrobic zakupy na 1000zl miesiecznie kartą kredytową i jeszcze na 200-300 kartą debetową .Paranoja. Przecież sa inne opłaty za mieszkanie , gaz, prąd itd.A jeszcze chciałoby sie cosodlożyc a tutaj trzeba wykonaclimit platności bo inaczej bankpobierze spore opłaty. Ja w tej sytuacji oddałam wszystkie karty debetowe i korzystam tylko z kredytowej praktycznej Polbanku. Tu byly rozsądne warunki ,dlatego zdecydowałam sie na karte w Polbanku. Opłata roczna tylko 25zł ( do przyjęcia ).Jeśli zrobie płatności kartą na 3600 w roku a nie 12000! to niepłace za karte wcale. Jesli zrobie na 1800 płace 15zł rocznie za kartę . Na ponad 8000 robie lekko zakupy eliminując karty debetowe.

  Ale niestety,Polbank po połaczeniu się z Reiffeisen wycofał te kartę . Nie byłolepszej karty . teraz Polbank po połaczeniu z Reiffeisen oferują droższe karty ,jednak nadal konkurencyjne wobec innych banków. Na szczęście ja korzystam na starych warunkach dosyć aktywnie, ale mam świadomość,że nikt mnie nie zmusza do płatności na kwoty nierealne. Dopóki Polbank nie podniesie mi opłat będę z karty korzystać . Jeśli podniesie opłaty zaraz zrezygnuję z karty. Korzystamtak ,że nie płacę odsetek.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  11,63

 • Min

  9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane